Gyurcsány Ferenc azt ígérte, hogy új kormánya megalakulása után azonnal átfogó reformokat fog elindítani az államigazgatás több területén is. A Marketing Centrum arról készített felmérést, hogy a magyarok számára mit jelent a "reform". A megkérdezettek 45 százaléka hisz a jelentős változtatásokban, és mindössze a tizedük véli úgy, hogy ezekből gyakorlatilag semmi sem lesz. A maradék úgy gondolja, néhány reform megvalósul majd, de nem lesznek jelentős változások.
A válaszokra erősen hat a pártállás: az MSZP támogatóinak 67 százaléka hisz abban, hogy jelentős változások lesznek, az SZDSZ hívei körében 52 százalék ez az arány, a bizonytalanok és az MDF-esek körében ez 41 százalék. A Fidesz támogatóinak viszont csak 17 százaléka véli úgy: legalább részben meg fognak valósulni az átfogó reformokra tett miniszterelnöki ígéretek.
A "reform" szón a többség "az állam modernizálását érti", és csak 27 százalék gondol megszorításokra. A felmérés szerint ugyanakkor a "megszorítás" a magyarok 49 százalékának ott van a fejében. Modernizációra 69 százalékuk gondol. Erre alig hat a pártállás, mert a Marketing Centrum felmérése szerint a Fidesz támogatói sem gondolnak lényegesen gyakrabban megszorításokra, mint az MSZP hívei.
Ugyanakkor lakóhely és életkor szerint jelentősek a különbségek. A budapestiek 59 százaléka a megszorításokat is belehallja a reformokba, míg a vidéken megkérdezetteknek mindössze 47 százaléka gondol erre is. A fiatalok (18-29 évesek) 43 százaléka gondol megszorításokra is, ha reformokról hall, míg a 30 évnél idősebbek körében 55 százalék ez az arány.
A reform a többség számára inkább óvatos apró lépéseket jelent, mint az államélet szinte minden területét átfogó modernizációt. Az ötezer főnél kisebb településen élők és a 60 évnél idősebbek különösen hajlamosak óvatos apró lépesenként értelmezni a reformot, a budapestiek és a diplomások körében viszont azok vannak többségben, akik szerint a reform átfogó modernizálás.
A felnőtt magyarok többsége szerint a reformokat érdemesebb egyszerre több területen is elindítani, és csak 39 százalékuk véli úgy, hogy egyszerre csak egy területet szabad megbolygatni - derül ki a Marketing Centrum adataiból. Az SZDSZ támogatói többniyre egyszerre több területen indítanák el a reformokat, míg a Fidesz támogatóinak csak 47 százaléka gondolja így. Főleg a budapestiek és a diplomások hívei a párhuzamosan elindított reformoknak.
Az emberek csaknem fele a felmérés szerint elég érettnek tartja a magyar társadalmat ahhoz, hogy úgy érezze: a többség hajlandó áldozatokat is vállalni az okos reformokért. A kormánypártok hívei körében ennél is magasabb (56 százalék) ez az arány. Az ellenzéki pártok támogatói szkeptikusabbak, de még az ő körükben is 42 százalék feltételezi a társadalom többségének áldozatvállalási készségét, ha "okos reformokról" van szó.