Baromfipestis végzett a csongrádi csirkékkel

Vágólapra másolva!
Az Országos Állat-egészségügyi Intézetben elvégzett vizsgálatok megerősítették a gyanút, hogy baromfipestis betegített meg szárnyasokat a Csongrád megyei Kübekházán és Röszkén - tájékoztatta Szigeti Sándor megyei főállatorvos kedden az MTI-t.
Vágólapra másolva!

A Kübbekházán és Röszkén május végén elhullott csirkékből vett minták vizsgálata alapján az Országos Állat-egészségügyi Intézet szakemberei is úgy vélik, a baromfipestis egyik erős változata okozta a szárnyasok megbetegedését Csongrád megyében - mondta kedden a Csongrád Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás igazgatója, Szigeti Sándor.

Hivatalos eredmény csak az Európai Unió referencialaboratóriumának elemzését követően lesz. A mintákat továbbították a fertőző állatbetegségek vizsgálatára specializálódott délkelet-angliai weybridge-i laboratóriumba, ahol elvégzik azok genetikai elemzését. A referencialaboratóriumban tárolt minták alapján az is azonosítható lesz, honnan származik a fertőzés.

Az első baromfipestises megbetegedéseket május végén észlelték egy kübekházi portán, majd egy szomszédos háznál. Röszkén két, egymástól távol eső háztáji gazdaságban is találtak fertőzött szárnyasokat.

Négy családnál kétszáz szárnyast megsemmisítettek, az ólakat fertőtlenítették, a tápot, takarmányt elvitték, ezzel, úgy tűnik, sikerült megelőzni a járvány kialakulását. "A megbetegedések tíz-tíz kilométer sugarú körzetében összesen 38 ezer szárnyast vizsgáltak meg, és új fertőzésre nem akadtak" - mondta korábban az MTI-nek a főállatorvos.

A baromfipestis régóta ismert állatbetegség, amely Magyarországon az elmúlt évtizedekben csak elszórva fordul elő. "Nem azonos a madárinfluenzával, amelyet influenzavírus okoz" - közölte a szakember.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!