"Beavatkozásnál nincs idő a mérlegelésre, a 'hagyják el a helyszínt!' felszólítás mindenkire vonatkozik" - mondta az [origo]-nak Schőn Péter, a BRFK kommunikációs osztályának vezetője azzal kapcsolatban, hogy szombaton fotóriportereket is bántalmaztak a rendőrök, amikor a randalírozókat próbálták megfékezni az Újpest-Fehérvár meccs után. A rendőrök megütötték Éberling Andrást, a Magyar Nemzet fotóriporterét, Veres Viktort, a Blikk fotósát pedig lefújták gázspray-vel. Az eset után a Magyar Nemzet fotósa feljelentést tett, a Blikk munkatársa feljelentést nem tett, de bocsánatkérést vár a rendőröktől.
A feljelentést a rendőrség továbbította az ügyészségi nyomozóhivatalnak, az ügyben ők indítanak vizsgálatot - mondta a rendőrségi szóvivő. A bocsánatkéréssel kapcsolatban Lapid Lajos rendőrezredes, a BRFK közbiztonsági igazgatója az MTV reggeli műsorában azt mondta, hogy egyelőre nem kell bocsánatot kérniük a rendőröknek a történtek miatt, mert "semmi dolga egy fotósnak ott, ahol rendőrök próbálnak megfékezni dühös szurkolókat".
Nem így vélekedik azonban az ombudsman. A rendőri intézkedés fényképezése teljesen szabályos, amennyiben nem korlátozzák azt úgy, hogy bizonyos rendőri jelenlét helyszínére nem engedik az újságírókat - mondta Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese kedden az MTI-nek. "A sajtószabadság azt tartalmazza, a sajtó munkatársai közterületen, az eseményekről minden további nélkül tudósíthatnak. Ennek az az egy korlátja van, hogyha a rendőrség ott előre korlátozta az embereknek a mozgását, például felhúzott egy kordont, akkor amögé a sajtó munkatársa sem mehet" - közölte Takács Albert.
"Csak azért, mert nem tetszik a jelenléte a sajtónak, amiatt a rendőrség nem tehet ilyen korlátozó intézkedést" - mondta Takács, aki azt is hozzátette: ha a rendőrség azt akarja, hogy a sajtó ne menjen oda, "akkor fel kell húznia a rendőrkordont, kifeszítenie a szalagot", amely mögé nem léphet senki, egyebek mellett a sajtó munkatársai sem.
Az ügyben érintett egyik fotóriporter, Veres Viktor az [origo]-nak elmondta, hogy nem volt kihúzott kordon, a szombati eset az utcán történt. A fotós elmesélte azt is, hogy nem sokkal azt követően, hogy az egyik rendőr lefújta gázspray-vel, egy másik rendőr odament hozzá, és elmondta neki, mit kell tennie, hogy a spray hatását tompítsa.
Az újságírókat képviselő szervezetek sem értenek egyet a rendőrség érvelésével. "Ezzel a logikával le kellene mondani a munkánk egy jelentős részéről, például a haditudósításról" - mondta az [origo]-nak Bánó Attila, a Magyar Újságírók Közösségének elnöke. Szerinte elfogadhatatlan, hogy a rendőrök egy kalap alá vették a randalírozókat és az újságírókat, már csak azért is, mert az újságírók vélhetőleg nem támadtak a rendőrökre. A Magyar Újságírók Közösségének elnöke egyeztetést kezdeményez a rendőrséggel, hogy hasonló eset ne fordulhasson elő. "Se az újságírói igazolvány, se a fényképezőgép nem védte meg a fotóriportereket, akkor valami másra van szükség, hogy változás legyen" - mondta Bánó Attila.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) közleményben ítélte el a Magyar Nemzet és a Blikk fotóriportere ellen elkövetett rendőri atrocitást, és a rendőrség vezetőitől intézkedést vár hasonló esetek megelőzése érdekében. "Jelen esetben még az a különben is elfogadhatatlan érvelés sem lehet hivatkozási alap, miszerint a bántalmazott kollégákról a rendőrök nem tudták, hogy újságírók, hiszen még utasították is a Magyar Nemzet riporterét, hogy szerintük miről kellene felvételt készítenie" - írja a közlemény.
Tiefenthaler Eszter