"Összesen több mint 200 ember fordult orvoshoz Miskolcon csütörtök óta hányás, hasmenés és elesettség tüneteivel, 26 embert kórházban ápolnak, ők infúziót kapnak" - közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei tiszti főorvos pénteken. "A bakteriológiai vizsgálatokat folyamatosan végzik, pontos eredmény két-három nap múlva várható" - tette hozzá Bodnár Judit. Péntek kora délután a miskolci kórház főorvosa beszámolt arról, hogy a város gyermekrendelőiből eddig két újabb megbetegedést jelentettek, a két felnőtt rendelőből pedig összesen 86 esetet jeleztek.
A megbetegedések az egyetemvárosban, Miskolctapolcán, Hejőcsabán, Görömbölyön és Miskolc belvárosának a Városház tértől Tapolca felé eső területén történtek - mondták el az önkormányzat, az ÁNTSZ, a katasztrófavédelem és a Miskolci Vízművek Kft. szakemberei közös sajtótájékoztatójukon.
A főorvos és a vízellátásért felelős vízművek vezetője korábban azt mondták, hogy a Szinva és a Garadna patak júniusi áradása miatt a Miskolc vízellátásának nagy részét biztosító bükki karsztok egy része megsérülhetett, és a megbetegedéseket a karsztba került anyag okozhatja, de a vizsgálatok még nem fejeződtek be. Az ÁNTSZ arra kérte a lakosokat, hogy a csapvizet fogyasztás előtt forralják fel, vagy palackozott vizet használjanak.
A víz okozta fertőzés veszélye 43 ezer embert érint a borsodi megyeszékhelyen a helyi polgári védelem vezetője, Leskó György szerint. A város polgármestere, Káli Sándor viszont azt hangsúlyozta, hogy a borsodi megyeszékhely háromnegyed részén jó a víz. Elmondása szerint a katasztrófavédelem által Miskolcra vitt víztisztító berendezése mellett a városi tejipar is segít a lakosság vízellátásában: pasztőrözött vizet készítenek.
A miskolci vízvezeték-hálózat mintegy 120-140 kilométeres szakaszát kell átmosniuk és fertőtleníteniük. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság helyettes vezetője elmondta, hogy a vízvezetékekből a vízmű munkatársai a vizet már lecserélték, várhatóan két-három nap múlva ismét nyugodtan lehet vizet inni Miskolcon. A nagyfogyasztók, mint a kórházak, kollégiumok, iskolák, már reggel megkapták az ivóvizet, jelenleg a lakosság ellátásán dolgoznak - tette hozzá Kohánka István.
A kórházi dolgozók közül is többen betegek
Eddig húsz kórházi dolgozó is megbetegedett meg az ivóvíztől, ők is hányásos, hasmenéses panaszokkal jelentkeztek a miskolci Semmelweis Kórházban. "Az egészségügyi személyzet mellett hét olyan beteg is van, akik eredetileg más betegségek miatt kerültek a kórházba, de most náluk is jelentkeztek a víz okozta fertőzés tünetei - közölte Koleszár Lajos, a kórház igazgató-főorvosa, aki elmondta: a fertőző osztályán kezelt betegek infúziós kezelést kapnak.