Az eddigieknél is többször fog megjelenni várhatóan a nyilvánosság előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Ezt ő maga közölte internetes naplóján, ahol úgy fogalmaz: "a következő napokban, hetekben sokkal többet fogok nyilvánosan megjelenni. Elmagyarázni, elmondani, hogy mit miért gondolunk, miben hiszünk, mi az, amiben azt gondoljuk, hogy rugalmasan is változtatni lehet, ha van jobb megoldás. Szóval egy intenzívebb kommunikáció, nyilvános jelenlét időszaka következik, és egy jó darabig megint kora reggeltől késő éjszakáig kell dolgozni."
Gyurcsánynak lesz mit magyaráznia, miután szombaton bejelentette kormánya megszorító intézkedéseit. Az Új egyensúly 2006-2008 című dokumentumból kiderül, hogy a a kormány alapvetően a bevételek növelésével, az eddig eltitkolt jövedelmek kifehérítésével akarja egyensúlyba hozni a költségvetést.
Bár van szó a kiadások csökkentéséről is, túlsúlyban vannak a bevételnövelő intézkedések. Adóemelésekkel, új adók bevezetésével, és a gáz-, valamint a villany árának növelésével tervezi megteremteni a hatalmas hiánnyal küszködő államháztartási hiány megteremtését.
Elemzők épp azért bírálják a csomagot, mert az szerintük túlságosan a bevételnövelésre koncentrál. Gillian Edgeworth, a Deutsche Bank londoni befektetési és elemző részlegének európai feltörekvő piaci közgazdásza hétfőn az MTI-nek azt mondta: önmagában kedvező jelenség, hogy a kormány hozzákezdett a költségvetési probléma kezeléséhez. Hozzátette ugyanakkor: a csomag összetételét aggályosnak tartja, mivel sokkal nagyobb a hangsúly az adóemelésen és általában a bevételnövelésen, mint a közszféra áramvonalasításán és a kiadáscsökkentésen.
Az [origo] Vendégszobájában Bod Péter Ákos egykori jegybankelnök, aki közreműködött az ellenzéki Fidesz által a gazdaság helyzetéről készített Fehér Könyv elkészítésében, is azt mondta, hogy az adóemelések éppen hogy a szürkegazdaság felé terelik az embereket.
A Fidesz pedig azért bírálta a kormányt, hogy a szombaton bejelentett kormányzati intézkedések drasztikusan növelik az emberek terheit, ártanak a gazdaságnak, és csak ideig-óráig segítenek az államkassza helyzetén. A legnagyobb ellenzéki párt bocsánatkérésre is felszólította a kormánypártokat, amiért a választási kampány során nem árulta el, milyen megszorító lépésekre készül.