Az orvosok és szakdolgozók ügyeletben eltöltött ideje teljesen egészében munkaidőnek számít - mondta ki szerdai döntésben a Legfelsőbb Bíróság (LB). Ezzel az LB helybenhagyta a Jász-Nagykun-Szolnok megyei bíróság tavaly hozott jogerős ítéletét.
Magyarországon elsőként tavaly novemberben a szolnoki kórház baleseti sebészeinek ügyében mondta ki a bíróság, hogy a jelenlegi gyakorlattól eltérően az ügyeletet teljes egészében munkaidőnek kell tekinteni és azt ennek megfelelően kell díjazni.
A tizennégy szolnoki orvos azért perelte be a kórházat, mert a hazai előírások szerint, de az Európai Bíróság döntéseivel ellentétesen az ügyeletnek csak egy részét ismerik el munkaidőnek, és ezután fizetnek túlmunkadíjat.
A Magyar Orvosi Kamara régóta szorgalmazta, hogy az Európai Bíróság döntésének eleget téve az ügyelet egészét tekintsék munkaidőnek, és ennek megfelelően fizessenek az orvosoknak, az eddigi elmaradásokat pedig rendezzék. A kamara szerint összesen 40 milliárd forintnyi elmaradt ügyeleti díj halmozódott fel a magyar egészségügyben az ország uniós csatlakozása óta.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter szerdai sajtótájékoztatóján a bírósági ítélettel kapcsolatban elmondta: a bíróság egyedi ügyben hozott ítéletet, így az államnak nincsen fizetési kötelezettsége. Hozzátette: a költségvetésben idén 15 milliárd forintit különítettek el az ügyeletei díjak kifizetésére.
Rácz Jenő volt egészségügyi miniszter korábban azt mondta: nem a szóban forgó összeg kifizetése lenne a fő probléma, hanem az, hogy ha a teljes ügyeletet munkaidőnek kell tekinteni, akkor az orvosok kevesebbet dolgozhatnak majd, mint most. A munkavégzés időtartamát törvény maximálja az országban, jelenleg ez heti 60 óra.