Első fokon, nem jogerősen megalapozottnak találta múlt pénteken a Fővárosi Bíróság a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet (IMEI) ellen benyújtott keresetének egy részét, kimondva, hogy az ország egyetlen zárt pszichiátriai részlege is egészségügyi intézmény, így egész területén tilos a dohányzás.
A TASZ többek közt azért fordult bírósághoz, mert egy börtönbüntetését töltő ügyfelüket öt napra dohányzó kórterembe helyezték az IMEI-ben, és miután az illető nemdohányzó volt, ezért szerintük sérültek a személyiségi jogai - mondta érdeklődésünkre Baltay Levente, a jogvédő szervezet ügyvédje. Ebben a bíróság igazat adott nekik. Emellett azért pereltek, mert szerintük az elítéltet nem kellett volna egy BV-intézetből az IMEI-be szállítani, illetve azt sérelmezték, hogy többször is olyan injekciókat kapott, melyektől elájult. A kereset utóbbi részeit a bíróság elutasította, a TASZ pedig fellebbez.
A TASZ nem az első szervezet, amelynek feltűnt az IMEI-ben tapasztalható dohányzás. A Magyar Helsinki Bizottság képviselőinek az intézményben 2003 decemberében tett látogatásáról szóló jelentésben is szerepel: "Az IMEI-ben egyébként gyakorlatilag mindenütt rendkívül sűrű a dohányfüst, ami megítélésünk szerint egészségügyi és biztonsági veszélyt egyaránt jelenthet."
Az IMEI főigazgatója, Antal Albert megkeresésünkre azt mondta, az ítélet indoklását még nem kapták kézhez, így a konkrét ügy részleteiről nem nyilatkozik. Elmondta ugyanakkor, hogy a börtönpszichiátriai részlegen (ahová a BV-intézményekből kerülnek a páciensek) valóban voltak korábban dohányzó kórtermek, de mára ezek megszűntek. Közlése szerint az intézmény ezen részében a beutaltak maguk mondhatták meg, milyen szobába kívántak kerülni, és később is átkérhették magukat máshová. A kényszergyógykezeltek termeiben tilos a dohányzás, csak a folyosó meghatározott részén lehet rágyújtani.
Ezek az emberek azért vannak itt, mert súlyos pszichiátriai betegségekben szenvednek, könnyen agresszívvé válhatnak, és nem lehet nekik megmagyarázni, hogy nem gyújthatnak rá. - mondta a főigazgató, hozzátéve, tisztában vannak a problémával, de nem tehetnek mást, mint hogy megengedik a kényszergyógykezelteknek a dohányzást, különben "palotaforradalom" robbanna ki.
Kovács Áron