Május és július között drasztikusan megnőtt a negatív jövőképpel rendelkezők száma, és ezzel párhuzamosan a kormánypárt támogatottsága is visszaesett - derül ki a Gallup július első felében végzett felméréséből. A kutatás szerint magyar lakosság kétharmada számít családja anyagi helyzetének romlására az elkövetkező egy évben.
2006 januárjától májusig az optimisták voltak többségben, júniusban viszont a korábbi 25-30 százalék helyett minden második magyar látta sötéten a jövőt. A tendencia júliusra - amikor már részleteiben is ismertté váltak a megszorító intézkedések - tovább romlott: jelenleg tízből hat felnőtt számít egzisztenciális helyzetének romlására. Javulásra májusban a lakosság 34 százaléka számított, ez a szám júliusban viszont már csak 11 volt.
A következő négy év vonatkozásában csak kicsivel jobb a helyzet: minden ötödik magyar bízik helyzetének javulásában, míg májusban ez még minden második felnőttről volt elmondható. A pesszimista vélekedés leginkább a 40-59 éveseket jellemzi, valamint azokat, akiknek anyagi helyzete amúgy sem túl kielégítő. Jelenleg a lakosság 84 százaléka gondolja úgy, hogy a magyar gazdaság rossz helyzetben van.
A teljes lakosság körében végzett pártpreferencia-vizsgálat szerint az MSZP támogatottsága május óta 35-ről 21 százalékra esett vissza. A Gallup szerint a támogatottság ilyen mértékű visszaesése jelentős változást jelez, ám a veszteség az ellenzék és a kis pártok támogatottságát nem növelte: a Fidesz, az SZDSZ és az MDF szavazóbázisa stabil maradt. A kormánypárttól elpártolók tehát a bizonytalanok és a nem szavazók táborát bővítették.