A főrendőr szerint is jogszerűen vitték el a fotóst

Vágólapra másolva!
Törvényesen és jogszerűen vitték el a Népszava fotósát a rendőrök Zamárdi strandjáról - olvasható a rendőrfőkapitány, Bene László az újságírószövetség elnöknek írt, most nyilvánosságra hozott levelében. Bene ugyanakkor a levélben elismeri, hogy voltak "kifogásolható mozzanatok" az intézkedésben. A fotóst azért verték bilincsbe a rendőrök, mert gyerekeket fényképezett a strandon, és pedofilnak hitték.
Vágólapra másolva!

Nyilvánosságra hozta az országos rendőrfőkapitány a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnökéhez, Eötvös Pálhoz írt levelét az ORFK. Ebben Bene László a Népszava munkatársát érintő rendőri intézkedésről tájékoztatta a MÚOSZ elnökét.

A Népszava korábban számolt be arról, hogy július utolsó hétvégéjén egyik hivatásos fotóriporterüket bilincsbe verve vitték el a rendőrök a zamárdi strandról, mert azt hitték róla, hogy pedofil képeket készít. Az ügyben a MÚOSZ elnöke levélben fordult Bene László országos rendőrfőkapitányhoz, a megkeresésre írt válaszlevelet szerdán hozták nyilvánosságra a rendőrség honlapján.

"Tájékoztatom, hogy a hozzám felterjesztett jelentés szerint a Siófoki Rendőrkapitányság munkatársai jogszerűen intézkedtek" - áll Bene László levelében. A rendőrfőkapitány leírja a már ismert esetet, amikor a járőrök a strand egyik vendégétől kaptak jelzést egy meztelen gyerekeket fotózó férfiról. Az ügy tisztázására a rendőrök felszólították a lap munkatársát, hogy igazolja magát, de az intézkedést "az érintett együttműködésének hiányában a Balatonföldvári Rendőrőrsön fejezték be".

"A vizsgálat megállapítja, hogy az egész konfliktus elkerülhető lett volna, ha az Ön kollégája a helyszínen igazolja személyazonosságát, fotóriporteri mivoltát" - áll Bene László Eötvös Pálhoz írt levelében. Bene László a levélben elismerte, "a végrehajtásnak voltak valóban kifogásolható mozzanatai", de ez az intézkedés törvényességét nem kérdőjelezi meg.

Az országos rendőrfőkapitány levelében megjegyezte: utasítást adott arra, hogy az intézkedés tapasztalataiból készüljön egy esettanulmány. Annak megállapításait "módszertani útmutatásként a teljes rendőri állománnyal megismertetjük" - írja.

A Népszava szerdai lapszámában "Semmitmondó válasz Benétől" címmel megjelentetett írásában Eötvös Pál úgy fogalmazott, a főkapitányi levélhez nincs hozzáfűznivalója, mert az "ugyanazt a mesét" tartalmazza, mint a vizsgálati jelentés. Hozzátette: nem reagál a levélre, megvárja az ügy kapcsán indult vizsgálatot. A napilap írásában arra is felhívja a figyelmet, hogy Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese kedden indította meg törvényességi eljárását, melynek befejezése augusztus végére várható.

A fotós máshogy emlékezett

Horváth József alezredes, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatója korábban ismertette az esetet az [origo]-nak. E szerint július 29-én egy feldúlt nő Zamárdi közterületén azzal állította meg a helyi rendőrjárőröket, hogy egy férfi fényképeket készít meztelenül fürdőző gyermekekről. A bejelentő odavezette a rendőröket a napozó férfihoz, akire útközben többen is mutogattak. A közbiztonsági igazgató elmondása szerint a rendőrök kérték, hogy igazolja magát vagy legalább mondja be adatait, amire nem reagált. Harmadszori felszólítást követően a rendőrök közölték, ha nem működik együtt, kénytelenek lesznek előállítani. Erre került sor a balatonföldvári rendőrőrsön, ahol a férfi már igazolta személyazonosságát és megmutatta a fényképeket. Kiderült, hogy a 202 balatoni fotóból egy sem volt pedofil témájú, így szabadon engedték.

A fotós az [origo]-nak korábban azt mondta, hogy a rendőrök "nem kérdeztek semmit, bilincsben vittek végig a parton". Majd fogdába zárták, ahol még az óráját is elvették, így azt sem tudta megmondani, hogy mennyi időt kellett ott eltöltenie. Az inzultus hírére a MÚOSZ magyarázatot követelt az országos rendőrfőkapitánytól, a Népszava főszerkesztője pedig a vizsgálat eredményétől tette függővé a további lépéseket. A Népszava mellé állt a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű civil szervezet és a MÚOSZ.

Nem ez az első eset, hogy sajtósok kerülnek konfliktusba rendőrökkel. Legutóbb alig két hónapja, rohamrendőrök bántalmaztak egy fotóst, aki azt szerette volna megörökíteni, hogy a rendőrök hogyan bánnak el egy Újpest-meccs után a randalírozó huligánokkal. A segítségére siető másik fotóst pedig gázspray-vel fújták le. Takács Albert ombudsman az esetet akkor úgy kommentálta, hogy a rendőrség csak onnan tilthatja ki a sajtó munkatársait, ahová már korábban kordont húzott fel.

MTI/[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!