Lezárult a műegyetemi tűzzel kapcsolatos egyik vizsgálat, de azt még nem tudni, mi okozta a lőtéren keletkezett tüzet és a három tűzoltó halálát. A Fővárosi Tűzoltóparancsnokság vizsgálata apróbb hiányosságokat tárt fel, de a lőtéren alapvetően minden megfelelően működött - mondta Erdős Antal, a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság parancsnokhelyettese az MTI-nek pénteken.
Hiányosságokat abban találtak, hogy a lőtér megközelítését néhány selejtezésre váró bútor akadályozta, a menekülési útvonalak nem voltak teljesen szabadok. Erdős Antal ezredes közölte azt is: lőterek, lőfalak kialakításával kapcsolatban nincs igazából műszaki követelmény, ezért az erre vonatkozó jogszabályt meg kell alkotni. Abban az esetben, ha egy lőteret pincében üzemeltetnek, akkor biztonsági világítással, gépesített füstelvezető-rendszerrel kell felszerelni, a menekülési útvonalat is tartalmazó területi alaprajzot a biztonságos mentés érdekében megfelelő helyre kell elhelyezni.
Hozzáfűzte, minden egyetemen és főiskolán megvizsgálják a pincerendszert, hogy az oktatással szorosan nem összefüggésben lévő helyiségek rendeltetése indokolt és szakszerű-e.
A fővárosi tűzoltóság a vizsgálatának egyik eredményét átadta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak, de a hatósági tűzvizsgálat még tart, annak eredménye várhatóan szeptember első hetére készül el - tette hozzá Erdős Antal ezredes.
A Fővárosi Tűzoltóparancsnokság vizsgálata arra irányult, hogy a Műszaki Egyetemen az épület tűzvédelme megfelelő volt-e, különös tekintettel az alagsori lőtér létesítményeire, engedélyezésére és üzemeltetésére. A vizsgálat megállapította, hogy a Műegyetem sokféle tűzvédelmi osztályba sorolt belső létesítményeire a tűzoltási tervek megvoltak, azonban a lőtér nem tartozott a fokozottan tűzveszélyes vagy a tűzveszélyes kategóriába, ezért erre nem is készült tűzoltási terv. A parancsnokhelyettes tájékoztatása szerint az elmúlt öt évben húsz ellenőrzést tartottak az egyetem területén, de kirívó hiányosságokat nem találtak.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a tűzoltás, a mentés végrehajtásának szakszerűségét, a parancsnoki tevékenységet, valamint a halálesetek, sérülések okait és körülményeit, illetve az állomány kiképzettségének, felkészültségének fokát vizsgálja. Ellenőrzik a tűzoltók rádión forgalmazott beszélgetéseinek felvételeit is, amelyeket a mentésben, tűzoltásban részt vevő tűzoltók meghallgatását követően összevetnek a tűzoltás és a mentés műszaki szabályainak előírásaira vonatkozó jogszabályokkal. A vizsgálatokra Tatár Attila altábornagy, az OKF főigazgatója 30 napos határidőt szabott, az eredményekről sajtótájékoztatón számolnak majd be.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság államigazgatási eljárás keretében vizsgálja a három tűzoltó halálának körülményeit.
A Műegyetem K épületének pincéjében lévő lőtéren augusztus 8-án este keletkezett a tűz, miközben ott lőgyakorlatot tartottak. A három tűzoltó az után vesztette életét, miután kimentették a civileket, majd visszamentek a pincébe, hogy felkutassák a még lent tartózkodókat. A tűz kilenc órán át tartó oltása közben további hét tűzoltó került füstmérgezéssel kórházba.