Behegesztett bejárati ajtó fogadta hétfőn azt a két roma családot, amelyek addig egy bontásra ítélt zuglói házban laktak. A területen hamarosan lakópark épül, ezért sok család már a várható bontás hallatán korábban elköltözött az épületből. A Thököly úti házban többségben illegális lakók éltek, vagyis önkényes lakásfoglalók, akik most elsősorban nem is annak a tényét kifogásolják, hogy kilakoltatták őket, hanem a kilakoltatás módját, valamint azt, hogy hiába kértek segítséget a XIV. kerületi önkormányzattól, semmilyen ideiglenes lakhatási megoldást nem ajánlottak fel nekik.
"Bent vannak a gyerekek ruhái is, azt se engedték kihozni" - mondta az [origo]-nak Váradiné Csóka Katalin, aki három gyerekével lakott egy egyszobás lakásban. A terület tulajdonosa először a külső vécét zárta le a bontásra ítélt házban lakók elől, majd hosszú fémkerítést húzott a házak elé. Ezt követte a hétfői teljes lezárás. Az asszony nővére volt otthon, amikor hétfőn biztonsági őrök zárták le a lakások ajtaját. "Azt mondták, ha nem jövünk ki, ránk hegesztik az ajtót" - mondta a nővére. A XIII. kerületi önkormányzatnál parkgondozóként dolgozó nő most azt sem tudja, hogy a következő éjszakákat hol vészelik át.
A család korábban a XIII. kerületben lakott, de - állításuk szerint - a lakásmaffia elcsalta tőlük otthonukat, így váltak hajléktalanná, majd illegális lakásfoglalóvá a XIV. kerületben. Az asszony - tartva a várható kilakoltatástól - mindkét önkormányzathoz segítségért fordult, de sehol nem tudtak ideiglenes lakhatási lehetőséget sem felajánlani. "Nekem sátram sincs, pedig az is jó volna, legalább tudnám, hol fekszik le a három gyerek" - mondta egy sátorban lakó ismerősére utalva a gyerekek édesanyja.
A ház egyik korábbi lakója átmeneti megoldásként a szomszéd utcában parkoló furgonban lakik. A lakásként berendezett gépkocsi egy ismerőse tulajdona, aki azért fogadta be, hogy az asszonynak ne kelljen az utcán éjszakáznia. "Egy darabig ellehetek itt, aztán elég volna nekem egy mosókonyha is" - mondta a furgon ideiglenes lakója.
Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman kedden a helyszínen tájékozódott a kiköltöztetés körülményeiről és közölte: vizsgálatot indít annak kiderítésére, hogy történt-e törvénysértés a kilakoltatott családokkal szemben. A Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke, Horváth Aladár pedig kilátásba helyezte, hogy feljelentést tesz a XIV. kerületi önkormányzat ellen szociális kötelezettség elmulasztása miatt.
Kaltenbach az [origo]-nak elmondta, hogy a kerületnek akkor is vannak kötelezettségei a családokkal szemben, ha önkényes lakásfoglalókról van szó, különös tekintettel arra, hogy fennáll annak a veszélye, hogy gyerekek válnak hajléktalanná.
A XIV. kerület alpolgármestere az MTI megkeresésére azt mondta, hogy hivatalosan nem is tudhattak az érintett családokról, mert azok önkényesen tartózkodtak a nem lakáscélú helyiségekben, és semmilyen jogviszonyban nem álltak az önkormányzattal. Rozgonyi Zoltán ugyanakkor közölte: Kaltenbach Jenő kezdeményezésére megpróbálja a családokat átmeneti otthonban elhelyezni. Ha nincs elég hely a szálláson - mivel a gyermekek nem maradhatnak az utcán -, kezdeményezik a gyermekek védelembe vételét - jelentette ki az alpolgármester az MTI-nek.
A kilakoltatás módjáról szerettük volna megkérdezni a területen lakóparkot építő céget, de egyelőre nem reagáltak megkeresésünkre.
Tiefenthaler Eszter
Fotó: Hajdú D. András