Vágólapra másolva!
Tüntettek több vidéki városban is hétfőn és folytatódott a Kossuth téri demonstráció is, ahonnan többen átmentek a Szabadság térre. A Parlament előtt is voltak kisebb incidensek.
Vágólapra másolva!

Az MTV székházához a Kossuth térről indultak el a tüntetők, ahol már vasárnap délután óta tiltakoztak Gyurcsány Ferenc kormánya ellen. A Kossuth téren a Parlament előtt az MTI fél tízes becslése szerint tízezren vannak a helyszínen.

Munkatársunk beszámolt róla, a szervezők hangosbemondón keresztül figyelmeztették a tömeget, hogy ne másszon át senki a kordonon, és ne dobáljanak petárdákat a rendőrökre, mert - mint fogalmaztak - "ez nem a mi ügyünket szolgálja". A tiltakozók Gyurcsány Ferenc lemondását követelik, miután előkerült egy májusi felvétel, amelyen a miniszterelnök egyebek mellett azt mondta MSZP-s képviselőtársainak: "Végighazudtuk az elmúlt másfél-két évet".

Eddig két embert vezettek el, akik a rendőrök felállított kordonon átmásztak; őket a rendőrök előállították. Egyikük a zászlójával egy, a sorfalban álló rendőrre támadt, ezért hivatalos személy elleni erőszak miatt büntetőeljárást indítanak ellene - mondta el az MTI-nek Schőn Péter, a BRFK szóvivője. Az MTI beszámolója szerint a tömegből egy férfi átugrott a kordonon túlra, ahonnan a rendőrök elvezették, miközben a tömeg indulatosan a kerítést rázva "ÁVH, ÁVH" felkiáltást skandált.

Több rendőrnél volt védőpajzs is. A tüntetésen egy férfi görögtüzet dobott a rendőrök közé, akiknek nem esett bántódása - közölte a hírügynökség. Egyik tüntető munkatársunknak azt mondta, két petárdát dobtak be a rendőrök közé.

A szervezők figyelmeztették a tömeget, hogy az MSZP állítólag provokátorokat küld közéjük (hasonló figyelmeztetést tett közzé korábban a Fidesz is). "Lökjétek ki őket!" - hangzott az utasítás. Az egyik szónok azt mondta, minden nap jöjjenek ki tiltakozni, és szombaton megkezdődik a rendszerváltozás. Szombaton lesz egyébként a Fidesz korábbban meghirdetett választási nagygyűlése.

Felszólalt Wittner Mária fideszes parlamenti képviselő, '56-os szabadságharcos. Azt mondta, 1956 után újra forradalommal kell tüntetni, hogy leváltsák a kormányt. Egy valódi demokráciában nem fordulhat elő, hogy a kormány a tévén keresztül bevallja, hogy hazudtak.

Az MTI beszámolója szerint néhány csoport áttörte a rendőrök által felállított külső védőkordont, és egészen a Parlament falánál megépített belső védőkordonig hatolt. A távirati iroda tudósítója szerint a rendőrök nem tettek ugyan kísérletet a tömeg visszaszorítására, de nagy erőket vontak össze a belső kordon védelmére.

Az egyik szónok, Szabó Gábor író azt mondta, új választásra van szükség, a jelenlegi kormánypártokat fel kell oszlatni, és az összes jelenlegi sajtóengedélyt be kell vonni. A tömeg nagy tapssal üdvözölte az elmondottakat.

Tüntettek vidéken is

A Parlament előtt zajló tüntetés mellett több vidéki városban is kormányellenes megmozdulások voltak - derül ki az MTI körképéből. Győrött több kis párt - így a MIÉP és a Magyar Vidék és Polgári Párt - felhívására gyűltek össze nagyjából 300-an a megyeház előtti téren a kormányfő lemondását követelve. A szervezők felszólították a tüntetőket, hogy amíg a miniszterelnök hivatalban van, minden nap gyűljenek össze a megyeházánál. Kora este a tüntetők egy csoportja az MSZP kampánykiadványát, a Győri Jövő című újságot égette a sétálóutcán. A rendőrség ezért a köztisztaság megsértése miatt eljárást indított.

Forrás: MTI

Miskolc főterén csaknem ezer ember követelte a kormányfő távozását, "hazaáruló" vesszenek", "megbukott, megbukott". szavakat skandálva. A tömeg később átvonult a szocialista pártirodához, ahol letépdestek több választási plakátot.

Debrecenben kétezren követelték a kormány lemondását. A demonstrációra sms-eken keresztül este 8 órára hívták az embereket, de hat óra körül már megjelent egy 100-150 fős csoport zászlókat lengetve a Kossuth-szobornál, akik később az MSZP helyi székháza elé vonultak, ahol piros lapot mutattak a kormánypártnak és erélyesen követelték a lemondásukat. "Itt az ideje, hogy éljünk vele, ébresztő Magyarország, Jó napot Magyarország" - skandálta a tömeg.

Három-négyezer demonstráló Szeged belvárosában a miniszterelnök és a kormány lemondását követelte hétfőn este. A tiltakozók transzparensein "Aki hazudik, az lop is", "Így jártál Feri!", "Vége a trükközésnek", "MSZP-SZDSZ bukásra ítélve", "Botka, te is ott voltál" feliratok voltak olvashatók. A plakátok között feltünt néhány a szeptember 13-ai tandíj elleni tüntetésen látott plakát is. A Rerrich Béla téren található 56-os emlékműnél az egyik szónok bejelentette: kedden este folytatódik a tüntetés.

Pécsett mintegy hétszázan demonstráltak hétfőn este. Az emberek este fél hét körül kezdtek gyülekezni az Örökség Napok elnevezésű multikulturális fesztiválra berendezett Széchenyi téren. Többen magyar és árpádsávos lobogókat lengettek, majd a tömeg az "Ébredjetek magyarok!", valamint a "Gyurcsány takarodj!" jelszavakat skandálta.

A békéscsabai tüntetés is spontán alakult ki, a jórészt SMS-ekkel összehívott tüntetők közösen hallgatták meg a balatonöszödi frakcióülésen készült felvételt Gyurcsány szavairól. A kiabáló, sípoló, skandáló tömegben olyan tüntető is akadt, aki megtaposta egykori MSZMP-s tagkönyvét, mások a miniszterelnököt szidalmazó vicceket meséltek.

Pásztón csendesebb demonstrációval tiltakoztak a kormányfő balatonőszödi frakcióülésen elhangzott beszéde ellen: mintegy háromszáz ember kora este zászlókkal vonult fel a városközpontban. A felvonulók a főtéren elénekelték a Himnuszt, a Szózatot és a Székely himnuszt, és gyertyákat gyújtottak meg, majd elvonultak.

Egerben a színház előtti téren, a város 1956-os emlékművénél alakult ki egy 150-200 fős tömeg a Forradalmi Emlékbizottság elnevezésű szervezet felhívására. Itt is részleteket játszottak le Gyurcsány beszédéből, amit a tüntetők pfujolása kísért egészen addig, míg az egyik főszervező fel nem szólította a résztvevőket "méltóságteljes viselkedésre". Az egri demonstrációt előzőleg bejelentették a rendőrségen.

Nyíregyházán nagyjából háromszáz tüntető és kétszer annyi őket figyelő érdeklődő gyűlt össze a polgármesteri hivatalnál. A kiabáló, transzparensekkel felszerelkezett tömegben többen Gyurcsány mellett egyben a helyi polgármester lemondását is követelték. A spontán demonstráció megtartását állítólag napközben többször bemondták az egyik helyi kereskedelmi rádióban.

Kecskeméten a demonstrálók az országgyűlés feloszlatását követelték. Mintegy 50 ember kezdett néma demonstrációt a város főterén, a városháza előtt; a spontán szerveződött tiltakozásra összegyűlt tömeg fél óra alatt 150-200 fősre növekedett. Ismeretlen elkövetők tojással dobálták meg az MSZP Kőhíd utcai irodáját.

Szombathely főterén gyertyagyújtással, a Himnusz, a Szózat és a székely himnusz eléneklésével demonstráltak több mint négyszázan Gyurcsány Ferenc miniszterelnök előző nap nyilvánosságra került beszédének tartalma és hangneme miatt. A bekiabállók Gyurcsány lemondását követelték. Körmenden este hasonló demonstrációt tartanak az MSZP helyi székháza előtt.

Székesfehérváron a Városház-téren tartott - spontán sms-üzenetlánccal összehívott - demonstráción civil szervezetek és a tüntetők soraiból a mikrofonhoz lépett alkalmi szónokok követelték a kormányfő és a kabinet lemondását. Néhányan nemzeti színű és Árpád-sávos zászlót lobogtattak, mások Gyurcsány Ferenc lemondását követelő táblákkal vonultak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!