Elzárást kaptak az ordibáló fiatalok

Vágólapra másolva!
Garázdaság miatt marasztalták el azokat a fiatalokat, akiket először vontak felelősségre az éjszakai rendbontásokkal kapcsolatban. Mind tagadták, hogy bűnt követtek volna el. A négy 18-23 év közötti fiatal szabadon távozhatott a bíróságról, mert a büntetésüket, a három napos elzárást előzetesben már letöltötték. Egyikük azzal magyarázta cselekedetét, hogy azt "a Kossuth téri tüntetés szelleme és az alkohol miatt" tette.
Vágólapra másolva!

"Gyurcsányra rá lehet tenni!" - kiabált be egy 50 év körüli férfi a bírósági tárgyalóban, miután a rendőrök levették a bilincset azoknak a fiataloknak a csuklójáról, akiket elsőként vontak felelősségre az éjszakai zavargásokkal kapcsolatban.

A négy - 18 és 23 éves - fiatalt három napos elzárásra, és 5925-28000 forint eljárási költség megfizetésére ítélte végzésében a Pesti Központi Kerületi Bíróság garázdaság miatt. A bíró indoklásában közölte: a fiatalok ittasan cigiztek, és agresszíven kiabáltak a buszon a VII. kerületben. Enyhítő körülményként vették figyelembe büntetlen előéletüket, hogy alkalmi elkövetésről van szó, és hogy fiatal felnőttek. Súlyosbító volt azonban, hogy ittasak voltak, és hogy megzavarták az éjszaka nyugalmát. Mindannyiuk büntetésébe a bíró beleszámította eddig fogdában töltött idejüket, így szabadon távozhattak.

A ránézésre mindössze kamaszfiú benyomását keltő, 19 éves K. Gergely azt állította a tárgyaláson, hogy "a Kossuth téri tüntetés szelleme és az alkohol miatt" garázdálkodtak. A négy fiatal közül ő az egyetlen, aki ellen már folyt rendőrségi eljárás, többek között rongálás és csekély mennyiségű kábítószerrel való visszaélés miatt. A rendőrség képviselője a gyorsított eljárás alatt elzárást kért rájuk, védőjük bizonyítottság hiányában felmentésüket szerette volna elérni, vagy azt, hogy figyelmeztetéssel megússzák.

A fiatalok hétfőn a Parlament előtti békés demonstrációról tartottak nem sokkal éjfél előtt az MSZP Köztársaság téri székházához, amikor civil ruhás rendőrök figyeltek fel rájuk, amint üres sörösüvegekkel teli reklámszatyorral a kezükben az utcán ordítoztak, és felrúgtak egy kukát. Miután felszáltak az éjszakai buszjáratra - ahová követte őket a rendőrök szintén civil ruhás parancsnoka is -, ott szintén kiabáltak. Hangoskodásuk alatt a miniszterelnök és a szocialisták székháza elleni erőszakos fellépésről beszéltek.

"Tőrbe csalták a srácokat"

A végzés kihirdetése után a "Szép volt fiúk" mondatot kiabálta a tárgyalóteremben egy férfi, majd a körülbelül 15 fős szimpatizáns csoport tapsban tört ki a fiatalok szabadon engedésekor. "Nem kellett volna itt lennünk" (a bíróságon), mert nem bűn, amit csináltunk" - mondta az [origo]-nak az egyik fiatal. K. Ákos egyetmista szerint jövőjét nem befolyásolják az események, mert mint állította: "nem követtünk el semmiféle bűnt". Azt, hogy akkor miért fogadták el a bíróság végzését, azzal indokolta, hogy nem akarnak további hercehurcát.

K. Gergely édesanyja arra a kérdésünkre, hogy ha a közeljövőben politikai nagygyűlésre készülne a fia, hogyan fog reagálni, azt felelete: "Szó sem lehet róla". A fiatalokat védő ügyvéd szerint jogszerű ítélet született, K. Gergely szerint azonban a három nap elzárás is sok volt.

Még a végzések kihirdetése előtt azt mondta az [origo]-nak a bírósági folyosón egy festett szőke hajú nő, hogy "Sólyom nekünk keselyű". A nő zöld mentébe öltözött, nemzetiszínű karszalagot viselt és fekete-fehér "Diktátor" feliratú Gyurcsány-fotókat tartott a kezében. A megjegyzést azzal indokolta, hogy a köztársasági elnök köztörvényes bűnözőknek minősítette a tüntető fiatalokat.

"Te kinek gyűjtöd itt az infót?" - kérdezett közbe egy borostás férfi, aki szerint a vádlottak ártatlan fiatal srácok, akik "csak cigiztek, meg hangoskodtak a buszon". Közölte, hogy szerinte tőrbe csalták a srácokat, és azt feltételezte, hogy nem egyforma ítéletek születnek majd. "Aki nem kap semmit, az a fizetett provokátor" - állította. Szerda éjjel a rendőrség összesen hatvankét embert állított elő, közülük ötvenöt embert őrizetbe is vettek rendbontás, csoportos garázdaság, hivatalos személy elleni erőszak miatt. A zavargások három éjszakája alatt összesen több mint 200-an kerültek rendőrkézre.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!