Racionálisan senki sem kérdőjelezheti meg, hogy szükség van az ország légtérellenőrzését biztosító radarrendszer harmadik elemének telepítésére. Ezzel Magyarország növeli biztonságát, és eleget tesz a NATO-ban vállalt kötelezettségének - mondta Ruttai László, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem tanára a Honvédelmi Kutatások Központja Alapítvány lakossági fórumán.
A szakember, aki a hadtudományok doktora, rámutatott: az ország légtere 1997 óta "lyukas". Amíg a rendszerváltás előtt a légtér-ellenőrzési feladatokat 23 rádiótechnikai század 131 radarral látta el, ezeket az elmúlt évtized végére leépítették. Feladatukat három, úgynevezett gerincradar venné át, ebből kettő működik, a harmadik építése pedig késik. Úgy vélte: pedig a három radarra feltétlenül szükség lenne, sőt, a légiforgalom növekedésével nem kizárt, hogy idővel több helyen kisebb, kiegészítő lokátorokra is szükség lesz.
Fülöp János, a polgári légi irányítást végző Hungarocontrol nemzetközi légi irányítási referense arról szólt, hogy az országnak egy légtere van, ezért a légtérfigyelésben szükséges a polgári és a katonai érdekek összehangolása.
A Pécs melletti Tubesre tervezett radar üzembe helyezése nélkülözhetetlen annak okán is, hogy egy bizonyos magasság alatt közlekedő légi járműveket csak az ilyen katonai berendezések érzékelik - mondta. Utalt rá, hogy Magyarország légterének forgalma fokozatosan nő, a rendszerváltás óta megötszöröződött, s jelenleg akkora, mint Dániáé vagy Norvégiáé. A korábbi légifolyosók megszűntek, most útvonalak vannak, és a légtér békeidőben elsősorban polgári célokat szolgál, a katonai műveletekhez engedélyek, egyeztetések kellenek.
Szentesi György katonai szakíró sajnálkozásának adott hangot, hogy a lokátor nem az eredeti s egyben legalkalmasabb helyszínen, a Zengőn épült meg. Már csak azért is, mert véleménye szerint az építkezés nem járt volna komoly környezetkárosítással. A beruházást megakadályozó zöldszervezetekre utalva megjegyezte: "Rettenetes volt, ahogy egy kisebbség keresztezte a többség érdekeit."
A Tubest mint a lehetséges új helyszínt ellenzők érveire reagálva azt mondta, hogy a radarok mikrohullámmal működnek, az élet több területén használt mikrohullám káros hatásait pedig még senki sem bizonyította.
Cáfolta azt is, hogy a lokátor háború esetén veszélyt jelent Pécsre nézve, mivel az ellenség először ezeket a berendezéseket támadja, s egy eltévedt lövedék a városra hullhat, emberek tömegének halálát okozva. Szentesi György hangsúlyozta: a modern haditechnikai eszközökkel centiméter pontossággal találják el a célpontokat.
A szakértők végezetül azon véleményüknek adtak hangot, hogy a jelenleginél nagyobb figyelmet kell fordítani a lakosság radarral kapcsolatos tájékoztatására és a lehető legtöbb fórumot igénybe venni a szakmai érvek felsorakoztatására.