Demeter Ervin és Kövér László volt titkosszolgálati miniszterek, fideszes képviselők azt állították, hogy több olyan ügy is volt az elmúlt időszakban, amikor szerintük a titkosszolgálatokat politikai célokra használta fel a kormány.
Megemlítették a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hétvégi közleményét, amelyben az olvasható, hogy a békés tüntetések résztvevői puszta jelenlétük miatt is bűncselekmények elkövetőjévé válhatnak, ha a rendezvény tömegzavargássá alakul át. Kövér László szerint abszurd, hazug és manipulatív ez a jogértelmezés, amely megfélemlíti a jogaikkal élni akaró állampolgárokat, és lényegében megszünteti a jogállamiságot Magyarországon: azzal fenyeget az NBH, hogy a gyülekezési jog gyakorlásáért börtön járhat.
A hétvégi közlemény mellett a két politikus szerint korábban is kiszolgálta a kormány igényeit az NBH. Kövér László szerint azért maradt el a szeptember 23-ra tervezett Fidesz-nagygyűlés, mert a titkosszolgálat arra figyelmeztette az ellenzéki pártot, merénylet készül a rendezvényen. Kövér szerint viszont nem volt olyan súlyú ez az információ, ami miatt el kellett volna halasztani a gyűlést, ugyanakkor elképzelhetőnek tartották, hogy lesznek provokatív akciók, ami mögött a "kormány által instruált csoportok" lehetnek. A helyzetet vették komolyan, nem a titkosszolgálatok információit - közölte.
Ezt megelőzően a tavaszi választások előtt is a titkosszolgálatokra hivatkozva jelentette be Gyurcsány, hogy merényleteket terveznek bűnözői körök választási nagygyűléseken. Kövér szerint ebben az esetben is a titkosszolgálatokat használta fel a kormány, hogy megpróbálja elérni, ne tartsanak gyűléseket.
A két volt titokminiszter szerint, mivel a kormány a titkosszolgálatokat saját érdekeinek szolgálatába állítja, a szolgálat pedig kiszolgálja ezeket az igényeket, ezért megingott a bizalmuk az NBH-ban, a hivatal vezetőjét, Galambos Lajost pedig emiatt alkalmatlannak tartják posztja betöltésére.
"A Nemzetbiztonsági Hivatal politikamentesen és felelősségtudattal végzi törvényi feladatát, az Alkotmány és a törvényi felhatalmazások betűjéhez és szelleméhez ragaszkodva. Ennek tett eleget a NBH akkor is, amikor honlapján közzétette azt a tájékoztatást, hogy erőszakos cselekmények színhelyén az azokban részt nem vevőket is veszély fenyegetheti" - fogalmaz a szervezet minderre reagáló közleménye. Mint az NBH írja, a szervezet főigazgatója mint eddig, továbbra is a törvényekhez ragaszkodva végzi munkáját, nem enged semmiféle ezzel ellentétes nyomásnak.
Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s tagja úgy reagált a Fide állításaira: szerinte veszélyes és felelőtlen játékot űz az ellenzéki párt, amikor a "minden napra egy bojkott" politikája jegyében megpróbálja ellehetetleníteni a nemzet biztonsága felett őrködő szervezetek munkáját. Úgy vélte, a cél ezzel is ugyanaz, mint a Parlament előtti demonstrációval: revansot akarnak venni a tavaszi parlamenti választások eredménye miatt - írta közleményében Tóth.