Még az idén pedagógussztrájkot hirdethet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), ha a kormány nem hajlandó érdemi tárgyalásokat folytatni a közoktatási reformról az érintettekkel - jelentette be Kerpen Gábor, a szakszervezet elnöke a pedagógusok és szülők pénteki tüntetésén, Budapesten. A Képviselői Irodaház mellett tartott "országos szülői értekezleten" az [origo] becslése szerint ezernél is többen tiltakoztak a tanárok számára előírt új adminisztrációs terhek, az új munkaidő-elszámolás, a fizetésnöveléssel nem járó heti plusz két kötelező tanóra és a bérek csökkenése ellen.
A mintegy másfél órás rendezvényen felszólalt többek között a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok elnöke, de képviseltették magukat a keresztény pedagógusok, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és a Nemzeti Szülői Munkaközösség is. A felszólalók többsége a kormányzatot bírálta, amiért nem volt hajlandó érdemi egyeztetésre a szakszervezetekkel. "Az érdekegyeztetés nem az, hogy meghallgatom, kinek mi a véleménye, aztán úgyis az lesz, amit az egyik fél akar" - hangsúlyozta Kerpen Gábor, aki szerint a kormány az esélyegyenlőség és minőség jelszavait hangoztatva pontosan ezekkel ellentétes irányú intézkedéseket vezetett be.
Miközben a szónokok elítélték az általuk inkább csak pénzelvonásnak tartott reformokat, határozottan kiálltak a magyar közoktatás minősége mellett. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke undorítónak és felháborítónak nevezte, hogy a kormány figyelmen kívül hagyja a pedagógusok érdekeit, és közben - mint fogalmazott - azt próbálja bemagyarázni, hogy ők dolgoznak rosszul vagy keveset.
Kertész Ágnes, a PDSZ vezetőségi tagja tanmesékkel próbálta szemléltetni a tüntetés résztvevőinek, hogy mik a következményei a reformoknak. A mesék pedagógus hősei a fizetés nélküli kötelező pluszórák miatt elfordultak az iskolai közösségi élet szervezésétől, a kéthavonta kötelező munkaidő-elszámolás miatt egy rövid betegszabadság ingyen dolgozó rabszolgává tette őket, az órákról készített kötelező adminisztráció pedig minden szabadidejüket felélte. Pedig, mint egy transzparens is hirdette tömegben, a tanárnak nem ez a dolga: "Ha a napjaimat papírmunkával szeretném tölteni, könyvelőnek mentem volna, és talán még meg is fizetnének!" - állt a táblán.
Visnovitz Péter