"Mi utakat építünk, Béla bácsi pedig rendszeresen kijön, és megméri, elég mély-e az alap" - mondta a veresegyházi városháza folyosóján egy helyi vállalkozó, akitől először kaptunk ízelítőt a polgármester vezetési stílusából. Amikor befutott "Béla bácsi", a vállalkozó megkérdezte, hogy kilógjon-e valahol az aszfalt, vagy sem. "Lógjon ki!" - válaszolt a polgármester, mire az üzletember el is köszönt. Csak azért ugrott be, hogy ezt megtudja.
A Budapesttől alig húsz kilométerre fekvő kisvároson már első pillantásra látszik a fejlődés. A város határában családi házak sokasága épül, a főtéren új szökőkút, bevásárlóközpont és társasházak jelzik, ez egy prosperáló település. Kívülről a városháza is teljesen megújult, de belül puritán, mintha a nyolcvanas évek végén megállt volna az idő. A folyosókon diszkrét jövés-menés érződött, de senki nem kapkodott.
A helyi vállalkozóhoz hasonlóan maga Pásztor Béla is a személyes jelenlétben és kapcsolatokban látja saját sikerének titkát: "Az emberekkel együtt kell élni, ki kell őket szolgálni" - magyarázta polgármesteri ars poeticáját. A közvetlen hangnemet mi sem jellemzi jobban, mint hogy Pásztor választási plakátjain a nevén és fényképén túl egyetlen fontos információt tett közzé: a mobiltelefonszámát.
A helyiek szerint Pásztor a munkájának él, hetven felett is állandóan késő estig dolgozik, három telefonon beszél párhuzamosan. Ottjártunkkor, beszélgetés közben is szerződéseket toltak a keze alá. "Jó dolog ez. Ha nincs munkája az embernek, elunja magát" - válaszolta érdeklődésünkre, hogyan bírja a munkatempót. Azt azonban már most biztosra ígérte, 2010-ben már nem indul újra. "Erkölcsileg nem lenne helyes" - mondta.
Amikor Pásztor a művelődési ház fiatal igazgatójából 1965-ben tanácselnökké lépett elő, Veresegyház egy szegény, négyezer lakosú község volt, melynek lakói főként kertműveléssel foglalkoztak - fő terményük, az eper még a címerben is helyet kapott - ma viszont egy fejlődő, tizennégyezres kisváros. Először a hatvanas évek végétől csak hétvégi házak épültek a dombos vidéken, majd a nyolcvanas évek végén megindult a kivándorlás Budapestről.
A beköltözés a kilencvenes évek elején kapott igazán nagy lendületet. Az akkori szabályozás szerint a személyi jövedelemadó teljes egészében az önkormányzatokat illette, ezért Veresegyház elkezdett telkeket parcellázni és értékesíteni. Ma már nem ilyen kedvező a helyzet - mondta Pásztor -, de a beköltözés folyamata ma is tart, évente 500-600 ember érkezik.
Amikor körbekérdeztünk, kiderült, tényleg hirtelen, nagy tömegben jöttek ide az emberek: csak sokadik próbálkozásra sikerült egy tősgyökeres veresegyházit találni. A többiek, akik néhány éve jöttek, mind azt mondták, Budapest közelsége (autóval alig fél óra a főváros), a kellemes környezet, a jó infrastruktúra és a megfizethető ingatlanárak miatt költöztek Veresegyházra.
A kevés igazi őslakos közül legkézségesebben egy kis bőrdíszműves műhely tulajdonosa mesélt a polgármesterről: "Sráckorom óta Béla a polgármester, és láthatja, fejlődik a város. Épült minden, most a termálfürdőt csinálják." A mester szerint is az a polgármester titka, hogy a kisujjában van az egész város: "Béla negyven éve van a területen, senki más nem ismeri úgy a várost, mint ő." Szerinte csak azok beszélnek a polgármester ellen, aki "négy-öt éve jöttek ki Pestről".
A helyi ellenzék éppen azt hányta a polgármester szemére, amit Pásztor és az őt támogatók pozitívumként emlegettek, az egyszemélyi vezetést. A Veresegyház Jobb Jövőjéért Egyesület, amelynek jelöltje, Morvai László 2002-ben és idén is Pásztor ellenfele volt, többször is azzal vádolta meg a polgármestert, hogy a képviselő-testületet megkerülve, saját szakállára hozott döntéseket.
Az egyesület kifogásolta többek közt, hogy Pásztor a képviselők megkérdezése nélkül döntött a hulladéklerakó létesítéséről vagy éppen újabb építési telkek kiparcellázásáról. A részletekről természetesen szerettük volna megkérdezni Morvait is, de ő elfoglaltságra hivatkozva elhárította az érdeklődést. Morvai egyébként mindkét választáson 35:65 százalékos arányban maradt alul Pásztorral szemben.
Morvai azzal vigasztalódhat, hogy idén egyesülete és a jobboldali pártok (Fidesz, MDF, KDNP, MIÉP) közös jelöltjei az összes egyéni körzetet megnyerték. A polgármester azonban nem tart attól, hogy a pártpolitika beférkőzik a kisváros életébe. Korábban volt rá példa egyszer-kétszer - mondta -, de aztán ezek a viharok elültek, mert "itt szántani, vetni kell, nincs idő sokat beszélni".
Kovács Áron