Szemétbe kerül az orvosságok harmada

Vágólapra másolva!
A betegeket is érdekeltté teszi a takarékosságban a gyógyszerkiadások ésszerűsítésére hivatott törvényjavaslat - írtja a Népszabadság. A takarékosságra szükség is lesz, mivel a lap által idézett felmérés szerint az államtól támogatásként, illetve a saját zsebből a gyógyszerekre költött pénz jelentős része a szemétbe kerül.
Vágólapra másolva!

A felnőtt lakosság fele rendszeresen szed valamilyen gyógyszert, az állandó fogyasztók egyszerre ötnél is többet derül ki a Szinapszis gyógyszerpiac elemző Kft. friss kutatásából, amelyet a Népszabadság idéz. Tavaly fejenként 30, összesen 300 millió doboz orvosság fogyott Magyarországon. A családok átlagosan 13 ezer forintot költöttek egészségügyre, ebből a receptköteles készítményekért 4500 forintot fizettek ki. Az összeg többi részéből jutott még receptnélküli szerekre - például vitaminokra - 4200 forint, magánorvosi rendelésre 3500 forint, természetgyógyászatra 3200 forint.

A felmérésből az is kiderül, hogy a hazavitt orvosságok harmadát nem szedik be az emberek, tehát a gyógyszerre költött pénz jelentős része a szemétbe kerül. A felírt szerek 28 százalékát sem váltják a betegek - írja a lap.

A gyógyszergazdaságossági törvény célja az állami gyógyszerkiadások visszafogása. Ennek érdekében egyebek mellett a gyógyszergyártók bevételükből fizetniük kell az államnak is, az orvosokat szankciók fenyegetik, ha túllépik a támogatásra fordított keretüket, a betegek számára pedig megszűnik az ingyengyógyszer.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!