Az országszerte megkérdezett felnőtt magyarok 47 százaléka számára október 23. a szabadság ünnepe, és csak 34 százalékuk számára a gyászé - derül ki a Marketing Centrum felméréséből, amelyet az 1956-os forradalom 50. évfordulója kapcsán a mai magyarok történelemszemléletéről, és a forradalom megítéléséről készített.
A megkérdezettek 19 százaléka nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre, hogy miként látja az ötven évvel ezelőtti eseményeket. Ez a 19 százalék főként azok közül került ki, akiket egyáltalán nem érdekel az 1956-os forradalom történelme, és akik ennek megfelelően keveset tudnak az eseményekről. A forradalom történelme a felnőtt magyarok 15 százalékát nagyon érdekli, 29 százalékát viszont inkább nem érdekli. A megkérdezettek 16 százalékát egyáltalán nem érdeklik a korabeli történések.
A viszonylag nagyarányú érdeklődés ellenére mindössze a felnőtt magyarok 6 százaléka érzi önmagát részletesen tájékozottnak, és csak további 22 százalékuk jellemezte önmagát azzal, hogy sokat tud a forradalomról. A megkérdezettek pontosan fele viszont csak egy-két dolgot, 22 százalékuk pedig szinte semmit sem tud 1956 történelméről.
Az ünnep jellegének értelmezésre csak az iskolai végzettség és az életkor hat. Minél iskolázottabb valaki, annál nagyobb valószínűséggel tekinti október 23-át a szabadság ünnepének. A 60 évnél idősebbek körében viszont azok vannak egy kicsivel többen, akik szerint október 23-a inkább a gyász napja.
A megkérdezettek tizedénél fordul elő, hogy a számon tartanak valakit, aki a családból részt vett a forradalomban. Az ünnep jellegének értelmezésére a politikai orientáció sem hat erősen. Pártállás szerint nézve a válaszok alakulását csak annyit állapíthatunk meg, hogy az SZDSZ és az MDF támogatói az átlagosnál is valamivel gyakrabban értelmezik a szabadság ünnepekeként október 23-át. A Fidesz és az MSZP támogatók véleményeinek alakulása között viszont ennél a kérdésnél nincs különbség.