A parlament ünnepi ülésén - amelyen elfogadták a Budapest '56 Szabadság Nyilatkozatot - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is beszédet mondott. Azzal kezdte, hogy felidézte, az amerikai Time magazin 1956-ban, általánosságban a magyar szabadságharcost nevezte meg az év emberének. Gyurcsány emellett többször is visszautalt a forradalomra, de egyébként nagyrészt a jelennel foglalkozott, bár nem beszélt konkrétan a Kossuth tér környékén zajló eseményekről, illetve arról, hogy a Fidesz és a KDNP távol maradt az ünnepi ülésről.
Kijelentette azonban, hogy 1956-ban a többség az utcát választotta, mert nem tehetett mást, ma szerinte azonban más a helyzet. Ezzel burkoltan megismételte azokat a bírálatokat, amelyekkel a kormánypártok korábban illették a fő ellenzéki pártot, amiért utcai tüntetéseket szervez, illetve egyes politikusai részt vesznek kormányellenes demonstrációkon, ahelyett, hogy a parlamentben politizálnának.
A szombati MSZP-kongresszuson Gyurcsány azt mondta, "nyílt hatalmi küzdelem zajlik", a Fideszt pedig azzal vádolta, hogy megkérdőjelezi a demokratikus politikai berendezkedést, a kormány legitimitását és a kormányt adó parlamentét.
Más megfogalmazásban, de hasonló érveléssel állt elő a miniszterelnök a hétfői ünnepi beszédben is. Azt mondta, a barikádnak csak két oldala van, a szabadságé és a diktatúráé, és a kettő között nincs félút. "Nincs jogállam szabadon választott parlament és annak felelős kormány nélkül" - jelentette ki Gyurcsány, aki beszédét azzal zárta, ahogy körbenéz - ezzel ismét csak a politikai helyzetre utalt -, úgy látja, nehezebb lesz megteremteni a demokratikus szabadságot, mint ahogy azt 17 éve gondolták volna.