Ma tárgyalja a Fidesz népszavazását az OVB

Vágólapra másolva!
Hétfőn tárgyalja az Országos Választási Bizottság a Fidesz kezdeményezését: a népszavazáson hét, a kormány megszorító intézkedéseivel kapcsolatos kérdést tenne fel az ellenzék. A döntés arról, hogy lesz-e népszavazás, hónapokig is letarthat.
Vágólapra másolva!

Az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfőn kezdi tárgyalni a Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezését. A két ellenzéki párt október 24-én nyújtotta be a reformokról szóló népszavazási kezdeményezését a testülethez. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt október 23-i nagygyűlésén jelentette be, hogy a tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak, a termőföld és a demokratikus garanciák kérdésében ügydöntő népszavazást kezdeményeznek.

Ezt azzal indokolták, hogy a tavaszi országgyűlési választásokon az emberek nem szavazhattak a valóság ismeretében, ezért most meg kell adni nekik a lehetőséget, hogy szabadon döntsenek a jövőről, a reformokról.

Navracsis Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a benyújtást követően azt mondta, a hét kérdés - ennyi szerepel a Fidesz és a KDNP beadványában- kiállja az alkotmányosság próbáját, mert közvetlenül egyik kérdés sem érinti az alaptörvényben foglalt kizáró okokat.

Az alkotmány szerint országos népszavazást döntéshozatal vagy véleménynyilvánítás céljából lehet tartani, a népszavazás elrendelésére kötelezően vagy mérlegelés alapján kerül sor. Országos népszavazást kell tartani legalább 200 ezer választópolgár kezdeményezésére. Ha az országos népszavazást el kell rendelni, az eredményes népszavazás alapján hozott döntés kötelező az Országgyűlésre.

Hosszú lehet a népszavazási huzavona

Az október 23-án bejelentett népszavazási kezdeményezésről az Országos Választási Bizottságnak (OVB) kell döntenie, legkésőbb november 24-ig. A testületnek azt kell mérlegelnie, hogy az ellenzék vajon a kormányprogramot akarja-e felülírni. Ha úgy dönt hogy igen, akkor el kell utasítania a kezdeményezést.

Kérdés ugyanakkor, hogy a referendumon feltenni kívánt kérdések ügyében egyenként, vagy összességében döntenek. Ha előbbi, akkor egyes kérdésekről még tarthatnak népszavazást, ha azonban összességében vizsgálják, akkor nagy valószínűséggel egyik sem kerül a szavazók elé. A Fidesz azonban az Alkotmánybíróságon megtámadhatja az esetleges elutasító OVB-határozatot. Az Alkotmánybíróság határozata azonban az eddigi tapasztalatok szerint 3-4 hónapos belül nem születik meg.

MTI/[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!