Szombaton tüntetést szerveztek a Nagymező utcában lakók, és melléjük állt a Védegylet és a Levegő Munkacsoport is. A tiltakozást amiatt tartották, hogy a terézvárosi önkormányzat - a tüntetők szerint a lakók háta mögött - megadta az építési engedélyt egy hatszintes mélygarázs építésére az utcában, amely azzal jár, hogy kivágják a Nagymező utcai védett platánsor egy részét.
A lakók egyesületet is alakítottak (Összefogás a Nagymező Utcáért Érdekvédő Egyesület), az ügyészséghez fordultak az építési engedély megsemmisítését kérve, és petíciót is benyújtottak a kerületi jegyzőnek, hogy állítsa le az építkezést. A mélygarázs építése jelenleg még ott tart, hogy kitettek "megállni tilos" táblákat és konténereket a munkások számára, és felbontották a díszburkolatot egy darabon a Nagymező utcában.
Az ügyészségen az építési engedély ellen egy sor kifogást emeltek a lakók és a civil szervezetek. Ezek között például az szerepel, hogy elmaradt a környéki épületek állagfelmérése, nem voltak mélyfúrások és geológiai vizsgálat sem. Emellett azt állítják: több határozatot is hozott korábban arról az önkormányzat, hogy mindenáron meg kell óvni az utcában álló fákat.
A lakók egyesülete szerint az önkormányzat nem értesítette őket arról, mi készül - az építési engedély már februárban hatályba lépett, de ez ellen csak tizenöt napon belül lehetett volna fellebbezni. Erről tehát lecsúsztak, hiszen csak a közelmúltban értesültek a történtekről. Bár a közös képviselők kaptak értesítést az önkormányzattól a mélygarázs tervéről, nem adták tovább a lakóknak - panaszolta Hantos Enikő, az egyesület elnöke. Hantos az [origo]-nak azt mondta, nem szeretné a közös képviselőkön számon kérni mindezt, de szerinte nem lehetett véletlen.
Az ügyészség gyorsított eljárásban tárgyalja a beadványt, addig is a polgármester azt kérte a mélygarázs építőjétől, álljanak le a munkák - tudtuk meg a terézvárosi önkormányzat sajtófőnökétől, Szilágyi Erikától.
Az építő az önkormányzat szerint azért kapta meg annak idején az építési engedélyt, mert minden szükséges papírt beszerzett hozzá. Ezek között volt a fakivágási engedély is, melyet egyébként a főpolgármesteri hivatal hagyott jóvá azzal a kikötéssel, hogy a kivágott fákat utóbb pótolják. A tiltakozó lakók ügyészségi beadványát ezen túl nem kommentálta a sajtófőnök, mert szerinte a kifogások mind az építési engedélyre vonatkoznak, amiről most már az ügyészségnek kell döntenie.
A lakók értesítéséről más a véleménye a terézvárosi önkormányzatnak, mint a Nagymező utcaiaknak. Szilágyi Erika szerint már 2005-ben értesítették a lakókat - vagyis a közös képviselőket - a mélygarázs ügyéről és a készülő építési engedélyről. Akkor ráadásul fellebbezést is benyújtott két közös képviselő, valamint Hantos Enikő, aki azóta az egyesület elnöke. A fellebbezést akkor elutasították, és életbe lépett az építési engedély.
Hantos Enikő, amikor erről kérdeztük, azt mondta: annak idején is csak véletlenül értesült az ügyről, kapkodva beadta a fellebbezést egy társasház lakóival együtt, amit aztán elutasítottak. Mindez azonban szerinte nem jelenti azt, hogy az utcában lakók tudtak volna minderről, hiszen a közös képviselők ekkor sem adták tovább az információkat.