"Amíg pénzem volt, rendszeresen adakoztam, de most már egyre nehezebben tudom kigazdálkodni azt a 3-4 ezer forintot" - mondja az [origo]-nak egy 80 éves budapesti nyugdíjas, aki eddig az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány kiemelt támogatója volt. Az idős néni szerint mostanra minden olyan drága lett, hogy az őszi hónapokban már egyre kevesebb pénzt tudott csak jótékony célra adni, jövőre pedig valószínűleg egyáltalán nem adakozhat az áremelkedések miatt.
Ez ugyan nem általános tendencia, de nem is egyedi eset, az adományozók egy részének elmaradásával szembesült az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Egyesülete is. Bélai Krisztina, a szervezet PR- és kommunikációs főmunkatársa szerint az utóbbi időben néhány rendszeres adományozójuk, többségében kisnyugdíjasok jelezték, hogy nem tudják tovább vállalni a támogatást. Kiesésük ugyanakkor nem olyan nagyságrendű, hogy az számottevően csökkentse az összegyűjtött adományokat - mondta.
A keveset is megosztják
Nem számol az adományozó kedv komoly visszaesésével a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet sem. Lehel László, a szervezet igazgatója szerint folyamatosan nő az adományozók köre, és bár náluk is érezhetőek a nehézségek, nem tartanak a megszorítások hatásától. "Az adományozás alapvetően nem a pénztárca ügye, lelki beállítottság, arról szól, hogy tudok-e a másikkal szolidáris lenni, és ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy éppen folyik-e a pénz, vagy sem" - mondta.
Lehel szerint ha valaki az eddigi szokásos adományát a megszorítások miatt most nem fogja tudni befizetni egy összegben, majd megteszi két részletben, hiszen - mint fogalmazott - az emberek a keveset is meg tudják osztani. "Nem véletlen, hogy nem a milliárdosok jelentik a húzóerőt, hanem azok, akik 500 meg 1000 forintot adnak" - tette hozzá.
Hasonlóan vélekedett egy másik, az [origo] által megkérdezett adakozó, Csizmarik Istvánné, aki szerint mindig van még mit visszafogni, hogy az ember előteremtse az adományt. Az 52 éves budapesti asszony például a dohányzáson spórolna, ha a megszorítások miatt nem lenne pénze a rákos gyerekek támogatására.
Még nem látszik a hatás
Debreceni István, a Magyar Baptista Szeretetszolgálat kommunikációs igazgatója szerint viszont egyelőre nem is lehet kimutatni, hogy a megszorítások milyen hatással lesznek az adakozó kedvre, mivel azok valódi következményei csak jövőre fognak igazán érezhetővé válni. Debreceni szerint a hatás az adományok terén is érezhető lesz, noha a karácsonyi akciók előtt még a baptista szeretetszolgálatnál sem tapasztalnak látványos visszaesést.
Mint mondta, az immár hagyományos karácsonyi cipősdoboz-kampányuk iránt idén is nagy az érdeklődés, bár nem akkora, mint tavaly. Ennek a kommunikációs igazgató szerint lehetnek technikai okai is, mint ahogy az sem köthető feltétlenül a gazdasági helyzethez, hogy a tavalyi cunami után meghirdetett, rendkívül sikeres örökbefogadási programjuk támogatói idén nem nagyon akarják folytatni a délkelet-ázsiai árva gyerekek támogatását.
Ha azonban csak a karácsonyi adománygyűjtések végén derülne ki, hogy az adakozók idén mégis inkább gázszámlára teszik félre a jótékony célra szánt forintokat, az a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet számára például komoly kiesés lenne. Lehel László igazgató szerint ugyanis ez a szervezet ilyenkor gyűjti össze a pénzt a következő év nagyobb programjaira, és a decemberi adományokból indítaná új szolgáltatásait is.
A segélyszervezeteknek is kevesebb jut
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet igazgatója szerint egyébként a megszorítások közvetlenül érintik a segélyszervezeteket. A jövő évi költségvetés tudomása szerint ugyanis csökkenteni fogja a nekik járó állami normatívát, és ez az ökumenikus segélyszervezet intézményeinek működésében zavarokat okozhat. "Elképzelhető, hogy az adományok egy részét az intézmények fenntartásra kell majd fordítani, de ezt még nem látjuk pontosan" - mondta.
Debreceni István szerint a baptista szeretetszolgálat is csak azért tudja elvégezni programjait, mert folyamatosan új finanszírozási lehetőségeket keres. Mint mondta, ez egy folyamatos harc, mert bár állami feladatokat vállalnak át, az egyes szolgáltatásokért járó normatíván kívül mégsem kapnak állami támogatást. "Mi hívő emberek vagyunk, és bízunk abban, hogy a nehéz helyzetekben lesz egy természetfeletti rásegítés, de azért ez nem egy megnyugtató helyzet" - tette hozzá.
Visnovitz Péter