Horn Gyula az egészségügyi reformmal kapcsolatban úgy vélekedett, hogy ennek hibái és az által okozott gondok "rendkívül kedvezőtlenek mind az MSZP, mind pedig a kormány számára". A politikus úgy látja: a mára kialakult helyzet megérett az érdemi változtatásokra, ezért fordulatot javasolt a reform kezelésében. Ennek részeként az eddig történeket a reform kezdeti szakaszának kellene tekinteni - javasolta Horn Gyula -, majd hozzátette: a 2007-es esztendőt arra kellene szánni, hogy a szükséges intézményrendszert és a jogi hátteret megteremtse a kormány.
A volt miniszterelnök azt is javasolta, hogy "ne ugorjunk fejest a több-biztosítós rendszerbe", amit véleménye szerint csak nagyon alapos előkészítéssel szabadna bevezetni.
A vizitdíjat február 15-től kell fizetni, ennek összege egységesen 300 forint. Emelt összegű díjat, vagyis 600 forintot azoknak a betegeknek kell fizetniük, akik a háziorvosi szolgáltatást nem a saját háziorvosuknál veszik igénybe, illetve akik beutaló nélkül mennek szakrendelésre. A pénzt többféle módon is be lehet majd fizetni, többek között kézpénzzel, bankkártyával vagy akár automata segítségével is.
A kormány rendelete szerint jónéhányan mentesülnek a vizitdíj alól. Nem kell fizetniük többek között a daganatos, a dializált, a vérzékeny, a szervátültetett, az AIDS-es betegeknek, a cukorbetegeknek, valamint a pszichotikus betegségben szenvedőknek sem. Mentesülnek azok is, akik a kezelés során nem találkoznak az orvossal, vagyis akik kötözésre, injekciókúrára, gyógytornára vagy fiziológiás terápiára járnak. Mentességet élveznek a 18 év alatti gyerekek, a járványügyi és népegészségügyi ellátásban részt vevők, a szülő nők, a valamint a hajléktalanok is. Újdonság az is, hogy minden egészségügyi intézmény maga dönthet arról, hogy ad-e mentességet a saját dolgozóinak. Receptírás esetén lehetővé teszik, hogy egy alkalommal 3 hónapnyi gyógyszert írathassanak fel a betegeknek.
Kóka János Horn Gyula szavaira reagálva azt mondta: a céltalan populizmust az ország nagyon drágán fizetheti meg. A szabaddemokrata politikus úgy vélekedett: "a valamikori államszocializmus és a mai Fidesz politikájának szelleme járja be" a volt miniszterelnök nyilatkozatát. A komplex reformok szétforgácsolásának kísérlete a múltba ráncigálná vissza az országot - tette hozzá.
Mint a gazdasági miniszter mondta, ha van tanulsága a Horn-kormány regnálásának és bukásának, akkor az az, hogy a reformokat a ciklus elejétől kell felvállalni egészen a negyedik év végéig.