Idegenforgalmi látványossággá válhatnak a patinás börtönök - írja a Népszabadság. A lap szerint egy spanyol cég fantáziát lát több magyarországi börtönben is, amelyek egykor még a városszélen épültek fel, ám mára körbeépülte őket a település. Ez lehet a sorsa a sátoraljaújhelyi vagy a szegedi Csillag-börtönnek is, ha a magyar büntetésvégrehajtás Spanyolországba látogató szakemberei meggyőződnek arról: az épületek értékesítése és ily módont történtő hasznosítása a szervezet számára is előnyökkel járhat. Kondorosi Ferenc, az igazságügyi minisztérium államtitkára szerint további hasonló börtön még a szekszárdi vagy a váci.
A régi börtönök egyre kevésbé alkalmasak az elítéltek fogva tartására, például szűkek, de a felújítás nem mindig jelent megfelelő megoldást, mivel a városok sem nézik jó szemmel a mára a központjukban található intézményeket.
Jelenleg Magyarországon körülbelül 15 ezer ember ül börtönben, de a büntetésvégrehajtás kapacitása csupán 10 ezer fős. Ezen némileg enyhíthet a közeljövőben ppp konstrukcióban felépülő tiszalöki és szombathelyi börtön, de a jelenleg álló 32 épületből - felújítás után - tartósan csak tucatnyi üzemeltethető gazdaságosan. A további börtönfejlesztések költségeit - vagy legalábbis egy részét - a régi, patinás börtönök értékesítéséből remélik előteremteni, és jó eséllyel az adott önkormányzat is megtámogatja a börtön kiköltöztetését a városból egy-egy külterületi ingatlannal, ahol felépülhet az új - írja a Népszabadság.