Újra népszavazást kezdeményez a határon túli magyarok magyar állampolgárságának érdekében a Magyarok Világszövetsége - ezt Patrubány Miklós, az MVSZ elnöke jelentette be budapesti sajtótájékoztatóján csütörtökön. Patrubány Miklós azt mondta: a népszavazás szerintük várhatóan ügydöntő lesz. Az OVB-nek 2007. április 6-ig kell döntenie a már benyújtott kérdésről.
Arra a kérdésre, mire alapozzák azt, hogy a népszavazás ügydöntő lesz és a választópolgárok nagyobb számban mennek el voksolni mint három éve, azt mondta: arra, amit időközben megtapasztaltak. Mint mondta, a három éve tartott népszavazás "tragikus kicsengése" minden magyar állampolgár személyes ügyévé vált, így nem pártszimpátia alapján, hanem a saját lelkiismeretükre hallgatva kell, hogy szavazzanak az emberek.
Patrubány Miklós emlékeztetett: a három évvel ezelőtt kezdeményezett népszavazás máig tartóan megteremtette a külhoni magyar politikai erők, és a történelmi magyar egyházak teljes egységét ebben a kérdésben. Hozzátette: ezért az ő támogatásukat is kérik és felhívással fordultak hozzájuk. Az elnök hangsúlyozta, az MVSZ minden politikai erővel és civil szervezettel hajlandó együttműködni, amely támogatja kezdeményezésüket.
A 2004. december 5-i népszavazás eredménytelen volt, mert a feltett kérdésre nem adott azonos választ a választópolgárok 25 százaléka.
A Fidesz szerint a népszavazás nem megfelelő eszköz a kettős állampolgárság eléréséhez - mondta Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke a Magyarok Világszövetségének elnökének csütörtöki bejelentésére. "A kettős állampolgárságról továbbra is úgy gondoljuk, hogy megvalósítandó, ugyanakkor a népszavazás, mint intézmény, nem megfelelő eszköz ennek a célkitűzésnek az eléréséhez, mint ahogy ez 2004. december 5-én tapasztalható volt" - mondta az ellenzéki politikus.
Az MSZP szerint sem a népszavazás a megfelelő eszköz a kettős állampolgárság kérdésében. Erről Kozma József, az MSZP országgyűlési képviselője beszélt újságíróknak. A kormánypárti képviselő közölte: a népszavazást már az előző időszakban is politikailag elhibázottnak tartották, és felelősnek tartották mindazokat a politikai erőket, amelyek emellé az eleve kudarcra ítélt ügy mellé álltak.