Babzsákot is bevetnek a modern oszlatásnál

Vágólapra másolva!
A csúzli simán átüti a rendőrpajzsot, hosszú hüvellyel lehet pattintva is lőni, a gumilövedék pedig elkóborolhat a levegőben - többek között ezt magyarázta el a rendőrség az újságíróknak. Megtudtuk, milyen a gránátvető polgárbarát változata, valamint azt is, hogy hogyan lehet babzsákkal tömeget oszlatni.
Vágólapra másolva!

"Bár a vandalizmus nő, a rendőrség egyre humánusabb" - ez volt a pénteki rendőrségi bemutató üzenete Garamvölgyi László ORFK-szóvivő szerint, amit részletesen illusztráltak is. Bemutatták a "polgárbarát" (azaz: élet kioltására nem alkalmas) tömegoszlató fegyvereket, amelyeket ki is lehetett próbálni, és könnygázt is újra szagolhattak az újságírók.

Szerte a világon a rendőrségek rengeteg pénzt költenek arra, hogy minél kisebb sérülést okozó, de mégis hatékony fegyvereket fejlesszenek ki. A szivacslövedék kikísérletezése például kilencmillió dollárba került - magyarázta Simonyi Ottó kiképzőtiszt.

Elmondása szerint a rendőrségek tömegoszlatásra egyre kevésbé használnak sörétes puskát, viszont egyre gyakrabban 40 milliméteres gránátvetőt. Ebbe ugyanis gyakorlatilag bármit bele lehet pakolni: vegyszereket, szivacslövedéket vagy kis babzsákokat is - utóbbi kettő az alezredes szerint EU-kompatibilis, vagyis a nyugat-európai rendőrségek is ezekkel oszlatnak. A szivacs és a babzsák "nem hatol be a testüregbe", csak "feldönti" a célpontot - mondta.

Európában elfogadott a fröccsöntött gumilövedék is, ez azonban veszélyesebb, mert "a levegőben elkóborol": 35 méteren belül akár másfél méterrel arrébb is becsapódhat, ráadásul a vele együtt kilőtt fojtás is sebesülést okozhat - tudtuk meg az alezredestől, aki megmutatta a "hosszúhüvelyes" lőszereket is: ezek azért "jók", mert pattintva is lehet velük lőni. Ez azt jelenti, hogy a zavargó lába elé lőnek, és a lövedék "térd- vagy combmagasságban talál és terít".

Teszteltük az új könnygáz hatását

A technikai alapok után bemutatót is tartottak a rendőrök: húsz méterről és távolabbról lőttek célba többek között gumisöréttel, és megmutatták, hogy a néhány tüntető által március 15-én használt csúzlival milyen nagyot lehet lőni. Utóbbi az egyik rendőr szerint átütheti a rendőrpajzs plexijét is. Egy törött rendőrpajzsot és egy leharcolt rohamsisakot fel is próbáltunk: megtapasztalhattuk, hogy a rohamrendőröknek nem kis súlyt kell cipelniük tömegoszlatáskor.

Fotó: Marton Bálint

A rendőrök néhány új típusú - március 15-én is bevetett - könnygázgránátot is kilőttek egy gyakorlópályára a bemutatón. Ez annyiban különbözik a régi UKG-től (magyar gyártmány, az "univerzális könnygázgránát" rövidítése), hogy közelebbre lő, a gázképzés folyamata rövidebb, a füst gyorsan eloszlik, de a fojtó szag sokkal töményebb - ezt az [origo] tudósítója is tapasztalta.

Ráadásul a rendőrség az új típussal az egyre profibbá váló tüntetők ellen is hatékonyabb fegyverre tett szert, hiszen míg az UKG-t el lehet taposni, az új könnygázgránát hüvelyét nem. Az új könnygáz nem azonos a paprikasprével, melyet focimeccseken vetnek be - jegyezte meg a rendőrtiszt, aki az [origo]-nak a könnygáztípusokról beszélt. A fiatal rendőr még annyit tett hozzá beszámolójához: szerinte nem igaz, hogy az UKG tüdőembóliát okoz, "mert akkor egy élőhalottal beszélnek, én ugyanis le szoktam ülni a gázgránát mellé, úgy szoktam az újoncokat oktatni".

Wirth Zsuzsanna

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!