Több fideszes vezetésű önkormányzat is azt tervezi, hogy az ágyszám-csökkentések miatt, az általa fenntartott kórházaknak nem engedi aláírni azt az új szerződést, amelyet a kórházaknak kell megkötniük április elsejéig az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP). Az ellenzéki vezetésű önkormányzatok kedden egyeztetettek a kialakult helyzetről. Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa a tiltakozást azzal indokolta: a kórházaknak diktátumokat küldenek, amelyeket nem lehet postafordultával aláírni.
Az intézményeknek a kórházreform miatt kell új finanszírozási szerződést kötniük az OEP-pel. Az Egészségügyi Minisztérium tervei szerint ugyanis április elsejétől több kórház, kórházi osztály és közel 16 ezer kórházi ágy szűnik meg. A megváltozott helyzetre pedig értelemszerűen nem érvényesek a korábbi kapacitásokra kötött OEP-szerződések.
A tiltakozók közé tartozik például Esztergom, a fideszes vezetésű város önkormányzata ugyanis nem írja alá a városi kórház új szerződését. Meggyes Tamás esztergomi polgármester az [origo]-nak ezt azzal indokolta, hogy a város már túl van egy kórházreformon, az elmúlt években több százmilliós fejlesztéseket hajtottak végre, ráadásul az ágyak számát 300-zal faragták le.
Meggyes szerint így a településen a 10 ezer főre jutó ágyak száma 55, ami kevesebb mint az uniós átlag, ahol 60 ágy jut ugyanennyi lakosra. A polgármester szerint így igazságtalan, hogy Esztergomnak még tovább kell faragni, miközben a fővárosban a 10 ezer lakosra jutó ágyak száma meghaladja a 100-at. Meggyes szerint tűrhetetlen az is, hogy szerinte az Egészségügyi Minisztérium "zsarolással, és fenyegetéssel" akarja elérni a szerződések aláírását. A polgármester ezzel arra utalt, hogy az is felmerült, hogy a lázadó kórházak kevesebb pénzt kapnának.
Bírósági tárgyalással húzná el a szerződés aláírását Esztergomhoz hasonlóan a hódmezővásárhelyi önkormányzat is. A város szerint miközben országosan az aktív ágyak száma 29 százalékkal csökkent, a Csongrád megyei városban ez az arány 63 százalékos volt, így fennáll a kórház megszűnésének veszélye is. A település a bírósági keresetet várhatón jövő héten nyújtja be. Arról, hogy mi fog történni, ha nem írják alá az új finanszírozási szerződést, szerettük volna megkérdezni a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórházat is, megkeresésünkre azonban nem kívántak reagálni, mindössze annyit közöltek, hogy ebben az ügyben csak az önkormányzat nyilatkozik.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter szerint azok az önkormányzatok, amelyek hétfőig nem írják alá az új szerződést, a betegek ellátását és a kórház működését veszélyeztetik. A miniszter szerint - aki keddi sajtótájékoztatóján láthatóan türelmetlenül és ingerülten válaszolt az újságírók kérdéseire - az aláírás megtagadása esetén átmeneti finanszírozás lép életbe. Információink szerint elképzelhető, hogy ezek az intézmények a korábbi bevételüknek csak a 70 százalékát kapnák meg. Ez pedig meglehetősen nehéz helyzetbe hozhatja a minisztériummal szembeszálló önkormányzatot, mivel így a kieső részt maguknak kell kipótolniuk.
A tárca szerint azonban mindenképpen megéri aláírni a szerződést, mivel a kórházak 60 százalékának javul a finanszírozása. Sőt, van olyan intézmény, amelyik 150 százalékkal kap majd többet. Ennek oka, hogy az új rendszerben az egyes betegségcsoportok után többet fizet a biztosító a kórházaknak. Várhatóan az intézmények 15 százaléka ugyanannyit, 25 százalékuk pedig a jelenleginél kevesebbet kap a jövőben. Az aláírást megtagadó önkormányzatok pedig nem pályázhatnak arra a 7,5 milliárd forintra sem, amelyet a tárca az átalakításokra különített el. "Ha valaki ennek ellenére sem írja alá, akkor a döntés oka csak politikai dac lehet" - mondta sajtótájékoztatóján Molnár.
Arra a kérdésünkre, hogy az önkormányzatok miért nem köthetnek egyéni alkukat a szerződésekről, Kundra Anna, a tárca sajtófőnöke azt mondta: a kórházak ágyszámait már korábban meghatározták, ezen változtatni nem lehet. A dokumentumok pedig ahhoz hasonló keretszerződések, mint amikor valaki például egy áramszolgáltatóval köt szerződést, abban pedig nincs lehetőség az általános feltételektől eltérni és egyedi érdekeket érvényesíteni - tette hozzá a sajtófőnök.
Szolnoki Andrea, a főváros egészségügyi bizottságának szabad demokrata elnöke hétfőn azt mondta: a szerződés megtagadása vidéken képzelhető el, a budapesti kórházak többségének ugyanis a fővárosi önkormányzat a fenntartója, amely értelemszerűen nem gördít majd akadályt az aláírás elé. A liberális politikus ezzel szemben keddi sajtótájékoztatóján már arról beszélt, hogy a megküldött szerződések hemzsegnek a hibáktól.
Példaként említette, hogy a Szent Imre Kórháznak úgy adtak tüdőgyógyászati feladatkört, hogy két éve megszűnt a kórház ezen osztálya. A XIII. kerületi Nyírő Gyula kórház sebészeti és nőgyógyászati betegei pedig áprilistól júliusig ellátatlanul maradnának a jelenlegi finanszírozási szerződés szerint. Az OPNI megszűnésével a betegek ellátását a Merényi kórházra bízná az OEP, miközben az intézmény nem tud betegeket átvenni - sorolta a hibákat Szolnoki.
Szabó András