A hódmezővásárhelyi kórház hibázott annak a mindszenti férfinak az ellátásánál, aki április 6-án a mentőautóban halt meg - ezt állapította meg az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet eddigi vizsgálata. A kórház ügyeletes orvosának ugyanis az lett volna a feladata, hogy a mentővel sürgősséggel beszállított beteget megvizsgálja, felállítsa az elsődleges diagnózist, majd csak az állapotának stabilizálása után indítsa el a súlyos eseteket ellátó szentesi kórház felé.
Az ügyeletes orvos viszont nem vette fel a fulladó férfit, és az országos tiszti főorvos, Falus Ferenc megfogalmazása szerint csak ránézéses vizsgálatot végzett, műszeres vizsgálatot - például EKG-t, vérnyomásmérést - nem. Az Egészségbiztosítási Felügyelet elnökével, Kovácsy Zsomborral közösen tartott szerdai sajtótájékoztatón lejátszották azt a felvételt, amelyen a továbbszállítás mellett döntő orvos és egy mentős beszélnek egymással közvetlenül a beteg halála után. (Minden mentős vonalon zajló beszélgetést rögzítenek.) Ezen az ügyeletes orvos már ekkor arról beszélt, hogy biztosan ő fog bajba kerülni a történtek miatt. Azt mondta, a beteget látva számára egyértelmű volt, hogy nincs életveszélyes állapotban, és "nem láthatott a jövőbe", nem tudhatta, hogy ilyen hirtelen rosszabbodás lesz.
Utasíthatták is a beteg elutasítására
A rögzített beszélgetés során a doktornő arra is hivatkozik, hogy felettesétől utasításba kapta, hogy senkit ne vegyen fel, ha nem elengedhetetlenül szükséges. "Csak azt csináltam, amit nekem mondtak" - hallható a felvételen. Falus Ferenc elmondása szerint ezért - miután az első szakasz, a tényfeltárás már lezárult - mostantól elsősorban a hódmezővásárhelyi Erzsébet kórház mint intézmény felelősségét vizsgálják, de ezzel együtt a személyi felelősökre is fény derülhet. Kovácsy Zsombor hozzátette, hogy a vizsgálat következő szakasza tisztázhatja, hogy van-e a történteknek akár büntetőjogi felelőse is. Az viszont már most kijelenthető, hogy sem a férfit beutaló háziorvos, sem a mentőszolgálat, sem pedig a szentesi kórház nem hibázott - ismertette.
A 67 éves H. Imre halála politikai jelentőséget kapott, mivel Hódmezővásárhely fideszes polgármestere, Lázár János szerint ő a kormány egészségügyi reformjának első áldozata. A politikus szerint a férfi halálát az okozta, hogy április elseje óta a mindszenti betegeket a sürgősségi ellátást területileg biztosító szentesi intézménybe kell irányítani. Lázár János szerdán sajtótéjékoztatón jelentette be, hogy birtokukban van az elhunyt férfi hódmezővásárhelyi ellátásáról szóló jegyzőkönyv, amelyet Somfay Attila regionális tüdőgyógyász szakfelügyelő írt alá.
Ebben a jegyzőkönyvben az szerepel, hogy a szentesi leletek, és az ügyeletes orvos által végzett fizikális vizsgálat alapján a hódmezővásárhelyi kórházban megállapították, hogy a beteg közvetlen életveszélyben nem volt, állapotát stabilnak, szállíthatónak találták. Az [origo] a hódmezővásárhelyi Erzsébet kórház illetékeseit is kereste, de őket a két, ellentétes álláspontot megfogalmazó sajtótájékoztató után már sikerült elérni.
Rosszul volt, mégis hazament
Kovácsy Zsombor és Falus Ferenc azonban a szerdai beszámolójukon ezt cáfolták, akárcsak korábban az egészségügyi tárca. Mindketten azt mondták, hogy az egészségügyi reform átszervezéseinek semmi közük nincs a beteg halálához, főként mert ezen a területen április elsejével sem változott a sürgősségi esetek beutalási rendje.
A vizsgálat szerint a beteg felelőtlensége viszont közrejátszott a történtekben, ugyanis aznap először a szentesi kórházban jelentkezett kezelésre, és az orvosok a rossz eredményeket látva próbálták benn tartani, de saját felelősségére távozott. A férfi magas vérnyomásban, tüdőbetegségben és alkoholizmusban szenvedett, és miután a bátyja hazavitte, azonnal rosszul lett, beesett az árokba. Ekkor hívtak hozzá mentőt, amely az ÁNTSZ vizsgálata szerint helyesen a hódmezővásárhelyi kórház felé vette az irányt, ez ugyanis közelebb van Mindszenthez, mint a szentesi intézmény.
Gergely Zsófia