Horváth Ágnes államtitkár mellett Erdős Attilát, a Genoid Kft. ügyvezető igazgatóját javasolja Kóka János az egészségügyi tárca élére az SZDSZ ügyvivői testületének (ÜT) szerda esti ülésén - erősítette a meg az [origo]-nak több SZDSZ-es forrás. Horváthot már az elmúlt héten az esélyes jelöltek között emlegették, a Genoid diagnosztikai labor ügyvezetőjének neve viszont meglepetésnek számít. Azt, hogy ők ketten esélyesek, az is jelzi, hogy az SZDSZ szerda esti ügyvivői értekezletére Horváth és Erdős is megérkezett - jelentette tudósítónk.
Forrásaink szerint Kóka János pártelnök húsvét óta gőzerővel kereste az ideális jelöltet, többek között az üzleti szférában is. Ennek oka, hogy - egyik forrásunk szerint - a pártelnök úgy véli, a tárca élén egy olyan személy tudna eredményeket felmutatni, aki már az üzleti életben bizonyított, és az ott szerzett tapasztalatait kamatoztatni tudja az államigazgatásban is. Így esett Kóka választása a 42 éves Erdősre, aki 2004 óta a méhnyakrák kialakulásáért felelős vírus (hvp) szűrésével foglalkozó labor ügyvezetője.
Menedzser kórboncnok
Erdőst megpróbáltuk elérni, a Genoidnál megkeresésünkre azonban azt mondták, az ügyvezető szerdán biztosan nem lesz elérhető. Az orvos végzettségű Erdős négy évet dolgozott a szegedi egyetem kórbonctani intézetében. Ezt követően a világ egyik legrangosabb üzleti főiskolájára, a francia INSEAD-re járt. 1996-tól az orvosi gépek gyártásával foglalkozó, GE Medical System területi értékesítési igazgatója, majd a Genoid nyereségessé tétele fűződött a nevéhez.
Arról, hogy Erdős mit gondol a hazai egészségügyi rendszerről, sokat elárul az Élet és Irodalomban 2006 márciusában publikált cikke. Ebben az orvosoknak többek között azt rója fel, hogy tárgyként kezelik a betegeket. A reformhoz szerinte nem pénzre és pluszforrásokra van szükség, hanem szemléletváltásra. Ezek között említi azt, hogy a kórházakon belül legyen megfelelő kommunikáció az egyes szervezeti egységek között, valamint azt, hogy a betegeket ügyfélként kezeljék. (Bővebb idézet keretes anyagunkban.)
A Genoid neve többször felmerült a sajtóban az utóbbi pár évben. Tavaly év végén annak kapcsán, hogy nemzetközi innovációs díjat kapott, amelynek átadását a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Vízi E. Szilveszter "ünnepnek" nevezte.
Korábban azonban kevésbé pozitív környezetben jelent meg a cég neve. A Népszabadság két cikket is közölt róla. Az elsőt 2004-ben, arról, hogy a cég 2004-ben szerződést kötött az OEP-pel, ami azért keltett feltűnést, mert a cég annak a H-MED Kft-nek a telephelyén és eszközeivel működött, amely ellen több vizsgálatot kezdeményezett a Mikola István vezette Egészségügyi Minisztérium. Ugyancsak felbukkant a Genoid neve 2006 februárjában, amikor egy az MSZP-s Rácz Jenő minisztersége idején született rendelet révén a cég laborvizsgálatokra több pénzt kapott, mint a négy orvosi egyetem. Ezt az egyetemek sérelmezték.
Erőviszonyok az SZDSZ-ben
Várhatóan a szerdán 17 órakor kezdődő ülésen döntenek arról az ügyvivők, hogy melyik jelöltet támogatják a Molnár Lajos lemondásával megüresedő egészségügyi miniszteri posztra. A 12 ügyvivő közül azonban csak tízen lesznek jelen, Szent-Iványi István ugyanis Brüsszelben tartózkodik, Weinek Leonárd pedig beteg. Így Kókával együtt 11-en fognak szavazni.
Arról, hogy ki lehet a befutó, megoszlanak a vélemények. Horn Gábor ügyvivő, a koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár az [origo]-nak azt mondta: egyelőre nyitott a kérdés. Egy SZDSZ-es politikus, neve elhallgatását kérve azt mondta: "Horváth Ágnesnek áll a zászló". Egy másik neve elhallgatását kérő SZDSZ forrásunk viszont úgy vélte: hat ügyvivő támogatja Erdőst, kettő Horváthot, ketten pedig vacilálnak.
Eddig egyedül Demszky Gábor hozta nyilvánosságra, hogy kit támogat. A főpolgármester kedden, az államtitkárral közösen megtartott sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy szerinte Horváth Ágnes lenne a megfelelő jelölt. Demszky állásfoglalásához hozzájárulhatott az is, hogy az Egészségügyi Minisztérium 3,8 milliárd forinttal támogatná a fővárosi kórház-átalakításokat. Horváth Csaba, az egészségügyet felügyelő szocialista főpolgármester-helyettes kedden közölte, hogy a főváros egészségügyi átalakítására 3 milliárd 750 millió forintot vár a kormánytól.
Szabó András