A kólafogyasztás volt az egyik sarkalatos pontja annak a csütörtöki bírósági tárgyalásnak, amelyet a családsegítőben tavaly, február másodikán, Zuglóban történt túszejtés ügyében tartottak. Az elkövetőnek ugyanis egy félliteres kóla volt az egyik fő követelése a vele tárgyaló rendőrökkel szemben. A helyszín egy zuglói családsegítő központ volt, ahol a váratlan akcióba kezdő R. István László körülbelül másfél órán keresztül tartott fogva 11 embert. A kiérkező rendőröktől az üdítőn kívül rádió adó-vevőt kért, illetve azt, hogy hívják a helyszínre a keresztapját. A rokonát azért szerette volna látni, mert korábban összevesztek és úgy gondolta, jó lenne még utoljára beszélni vele, ha esetleg nem élné túl a túszejtő akciót.
"Ez egy túszejtő akció"
Az elkeseredett fiatalembernek már hosszú ideje nem volt se lakása, se munkája, így került kapcsolatba a zuglói családsegítő szolgálattal. Az akció napján már másodszor járt a családsegítőben, és kimondottan azt az alkalmazottat kereste, akivel már korábban is beszélt. Amikor megtalálta a középkorú nőt, rögtön mondta neki, hogy "ez egy túszejtő akció", megmutatta az oldalára csatolt gáz-riasztó fegyvert és gázspray-t, majd felszólította az ott tartózkodókat, hogy menjenek a családsegítő előterébe. Ellenkező esetben "vérfürdő lesz" - a tanúk szerint ezt is mondta, de ő maga erre a fenyegetésre a tárgyaláson már nem emlékezett.
Az akkor 19 éves, szelíd arcú, szemüveges fiatalember követelését viszont nem mindenki vette komolyan, a takarítónő például azt kérdezte, hogy "meddig tart ez az egész, mert neki lejárt a munkaideje" - idézte fel a történteket a családsegítő egyik alkalmazottja, aki tanúként volt jelen a tárgyaláson. Egy titkárnő pedig nem akart kijönni a szobájából, inkább a munkáját végezte volna tovább. Az egyébként viszonylag nyugodtan viselkedő fiatalembert állítólag épp az dühítette fel egyedül, hogy nem mindenki vette komolyan.
A túszokkal engedékenyen bánt: kinyithatták az ablakot, dohányozhattak, mehettek az üdítő-automatához, sőt még az időközben kiérkező egyik rendőrt is beengedte a mellékhelyiségbe. A rendőr - mint később kiderült - valójában azért kéredzkedett be, hogy felmérje a terepet. A túszejtő a fegyverét nem vette elő, csak megmutatta, hogy a gáz-riasztó pisztoly valóban ott van az oldalán. A fogva tartottak felét egy kis idő elteltével el is engedte, azt mondta, hogy akiknek gyerekük van, elmehetnek.
"Túlságosan gyáva ember vagyok"
A fiatalember a túszejtéskor arról beszélt, hogy az akcióval a kormány figyelmét akarja felhívni a hozzá hasonló sanyarú sorsú fiatalok problémáira. A rendőrségen és a bíróságon azonban azt mondta, hogy azt szerette volna elérni, hogy a kiérkező rendőrök lelőjék. Gondolt már öngyilkosságra is, de ahhoz nem volt mersze. "Túlságosan gyáva ember vagyok, hogy magammal végezzek" - mondta a húszéves R. István László. Ennek ugyanakkor ellentmond, hogy a túsztárgyalás során azt kérte, hogy fegyver nélküli rendőrök jöjjenek és azt is kérte, hogy a REBISZ (Az ORFK Rendészeti Biztonsági Szolgálata) kommandósait semmiképp ne vessék be.
A rendőrök kiérkezése után az akció gyorsan véget ért: egy túsztárgyaló rendőr lépett be a családsegítőbe és azt mondta a bent lévőknek, hogy menjenek ki az épületből, majd elbeszélgetett a fiatalemberrel. "Megbeszéltük, hogy ennek semmi értelme"- emlékezett vissza a vádlott, akit akkor azonnal őrizetbe vettek, majd előzetes letartóztatásba helyeztek.
"Ad már kólát az automata?"
A csütörtöki tárgyalás légkörére jellemző volt, hogy a jelenlévő újságírók és érdeklődők többször nehezen tartották vissza a hangos nevetést. Derültséget okozott, amikor például Vaskuti András bíró azt a kérdést feszegette, hogy a túszejtő fiatalember végül hozzájutott-e a kért kólához. "Miért nem oldották meg a kóla-problémát, ha volt automata az épületben?" - kérdezte a bíró. Mire a családsegítő munkatársa elmondta, hogy valóban van automatájuk, de olyan típusú, ami kólát nem ad. "És azóta már megoldották ezt a problémát, ad már kólát?" - kérdezett vissza.
A komolytalannak tűnő ügyben a vád azonban nagyon komoly: a fiatalembert terrorcselekmény bűntettének elkövetésével vádolják. Eredetileg emberrablás elkövetésének gyanúja miatt indítottak eljárást ellene, de később a bűncselekményt átminősítették terrorcselekménnyé. Ennek az oka pedig az, hogy a férfinak állami szerv felé - a rendőrség felé - voltak követelései, elérésük érdekében ráadásul embereket ejtett túszul - tudtuk meg a fiatalember ügyvédjétől. Beraczkai Bernadett az [origo]-nak elmondta, hogy ha védencét bűnösnek találják, 10 és 15 év közötti börtönbüntetésre számíthat.
Az ítéletet befolyásolja még egy fontos kérdés, hogy az elmeszakértők szerint a fiatalember teljesen beszámítható-e. Jelenleg azonban két ellentétes szakértői vélemény áll a bíróság rendelkezésére, az egyik még egy korábbi, szabálysértési ügyben készült, és eszerint nem teljesen beszámítható. Az újabb vizsgálat azonban azt állapította meg, hogy bár személyiségzavarban szenved, de beszámítható. A következő, szeptember 13-i tárgyaláson majd erre a kérdésre is keresi a választ a bíróság. Ha a fiatalember nem teljesen beszámítható, az enyhítő körülmény lesz a büntetés kiszabásánál.
Tiefenthaler Eszter