"Nagy nyugtalansággal nézek a jövő elébe, mert azt látom, hogy azok az okok, amelyeket a bizottság feltárt egy ilyen típusú társadalmi nyugtalanság mélyén, ezek az okok továbbra is megvannak. (...) Én nem zárom ki annak lehetőségét - mint ahogy egy földrengések által gyakran sújtott régióban az ember mindig várja a következő földrengést -, én várom a következő eseménysorozatot" - mondta Csepeli György.
Az egyetemi tanár szerint csak egy tanulási folyamat eredményeképpen csökkenhetnek a feszültségek a társadalomban. Ha megvalósulnak azok az ajánlások, amelyeket a bizottság javasolt, akkor csökkenhet a valószínűsége egy következő robbanásnak, ezek az ajánlások azonban ma még nincsenek ebben a fázisban - tette hozzá.
Gönczöl Katalin, a bizottság vezetője ugyanakkor úgy látja: nem következhet be az őszihez hasonló "földrengés", mert a társadalom tanult a saját kárán, és ezt a tanulságot hordozni fogja egy ideig.
A kormány több menetben tárgyalta a bizottsági ajánlásokat, kérdés azonban, hogy mennyit értettek meg a kormányzati szakértők, akik feladatul kapták például a rendészet reformját - mondta a távirati irodának a jogász, kriminológus.
A bizottság 2007 február elején tette közzé jelentését, amelyben több mint húsz pontban fogalmazott meg ajánlásokat a kormány számára.
A jelentésben egyebek mellett az szerepel, hogy a tavaly szeptember-októberi tüntetéssorozat kialakulásáért eltérő mértékben ugyan, de felelős az egész politikai osztály, a közszolgálati média, a társadalomtudományokkal foglalkozó értelmiség és a helyzet kezelésénél hibázott a rendőrség, a miniszterelnök, illetve a köztársasági elnök is.
Az ajánlások között szerepel, hogy a kormány készítse elő a gyülekezési törvény módosítását, dolgozzon ki átfogó rendészeti stratégiát, és tegyen kísérletet új alkotmány kidolgozására.
Gyurcsány Ferenc kormányfő október végén kezdeményezte vizsgálóbizottság felállítását a szeptemberi és októberi erőszakos megmozdulások okainak, hátterének, következményeinek feltárására. A bizottság november 6-án alakult meg, feladata az volt, hogy a kormány számára átfogó szakmai értékelést készítsen és ajánlásokat fogalmazzon meg a rendzavarásokkal kapcsolatban.