Otthagyta a Fidesz a mentős halálról szóló ülést

Vágólapra másolva!
Kivonultak a Fidesz és a KDNP képviselői az egészségügyi bizottság keddi üléséről, ahol a mentőben meghalt mindszenti férfi halálával foglalkoztak. Az ellenzék ezt azzal indokolta, hogy a halálesetet együtt akarták tárgyalni egészségügyi reform megkezdése után történt többi üggyel. Az ülésen az országos tiszti főorvos elmondta: az már biztos, hogy a meghalt férfi vizsgálatáról nem készült jegyzőkönyv a hódmezővásárhelyi kórházban.
Vágólapra másolva!

Nem készült jegyzőkönyv annak a betegnek a vizsgálatáról, aki április 6-án Hódmezővásárhely és Szentes között halt meg mentőben - ezt tartalmazza az a vizsgálat, amelyet Falus Ferenc országos tiszti főorvos ismertett az Országgyűlés egészségügyi bizottságának keddi ülésén.

Falus a közel három órás bizottsági ülés után az [origo]-nak azt mondta: a férfiról két jegyzőkönyvet kellett volna készíteni, ezek közül csak az készült el, amire a boncoláshoz volt szükség, a betegfelvételről szóló nem. Mindez azért figyelemre méltó, mert a hódmezővásárhelyi önkormányzat a boncoláshoz készített dokumentumról állította, hogy azt a beteg megvizsgálása során állították ki. Falus hozzátette: ez nem jelent hamisítást, és nem is függ össze a férfi halálával.

A 67 éves mindszenti férfit előbb a hódmezővásárhelyi kórházba szállítottak, majd innen a kocsit továbbküldték a szentesi kórházba. A Szentes felé vezető úton azonban a férfinek megállt a szíve, és már nem sikerült újraéleszteni. A férfi halála azért kapott politikai jelentőséget, mert az az egészségügyi reform több fontosabb elemének az életbe lépése után történt. Hódmezővásárhely fideszes polgármestere, Lázár János ezt követően nevezte a mindszenti férfit az egészségügyi reformjának első áldozatának.

Mielőtt az egészségügyi bizottság kedden a férfi halálával kezdett volna foglalkozni, a bizottság fideszes és KNDP-s tagjai elhagyták az üléstermet. Az ellenzéki képviselők közül egyedül Csáky András MDF-es politikus maradt a teremben. Mikola István, a bizottság fideszes alelnöke a kivonulást azzal indokolta, hogy a kormánypárti többség leszavazta azt a felvetésüket, hogy minden olyan nagyobb nyilvánosságot kapott esettel foglalkozzanak, amely az egészségügyi reform megkezdése után történt.

Mikola példaként említette, hogy a keceli kisgyermekek esetét is tárgyalja a bizottság. (Ez az ügy azért is váltott ki nagy visszhangot, mert a két mérgezést szenvedő gyereket kezelő szegedi klinika azt állította, az ellátásra fordítható összeg már április közepén elfogyott.) Mikola István hozzátette: politikai cirkuszban nem kívánnak részt venni, ezért elhagyják az üléstermet és máshol tanácskoznak tovább a témáról.

Nem vett részt az ülésen Lázár János polgármester sem, helyette Havasi Katalin tanácsnok képviselte az önkormányzatot, aki egy nyilatkozatot olvasott fel. Ebben többek között az szerepelt, hogy Hódmezővásárhely továbbra is fenntartja, hogy a férfi a reform első áldozata volt. A tanácsnok szerint a tragédiához hozzájárult a kórház aktív ágyainak lefaragása, valamint hogy a változásokról nem tájékoztatták időben az orvosokat.

Havasi még az ülés vége előtt elhagyta a termet, azt követően, hogy vitába bonyolódott Vojnik Mária szocialista képviselővel. A MSZP-s képviselő ugyanis szóvá tette, hogy nem minden kérdésre kapott választ, többek között úgy fogalmazott: "A tanácsnok asszony egyáltalán megértette, hogy mit kérdezek?" Havasi erre zavartan felállt, majd miután Kökény Mihály, a bizottság MSZP-s elnöke ezt szóvá tette, leült. Pár perccel később azonban mégis elhagyta a termet.

Matejka Zsuzsanna, az egészségügyi tárca kabinetfőnöke az ülésen azt állította, hogy a reformnak nincs köze a tragédiához. Matejka szerint ugyanis a sürgősségi betegellátást nem befolyásolta az ágyszám-csökkenés. A kabinetfőnök szerint sürgős eseteket mindenhol el kell látni, függetlenül attól, hogy az adott beteg területileg a kórházhoz tartozik-e. Matejka azt azonban elismerte, hogy az életbe lépés előtt csak pár nappal készült el az átalakításról jogszabály. Ezt azzal indokolta, hogy az utolsó pillanatig egyeztettek a szakmai szervezettekkel.

A fideszes képviselők nélkül is határozatképes bizottság végül egy hárompontos nyilatkozatot fogadott el. Ez tartalmazza azt, hogy az ügyet az ÁNTSZ és az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálja, amelynek az eredményét majd ismertetik a bizottsággal. A kormánypárti többség megállapította azt is, hogy az eset után Lázár János polgármester elhamarkodottan, politikai célra használta fel a tragédiát. Valamint, hogy a jövőben tájékozódnak a sürgősségi ellátás állapotáról.

Szabó András

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!