Egy, az amerikai esküdtszékhez hasonló fórumon alakítanák ki a hazai környezetvédő civil szervezetek azt a stratégiát, amellyel Magyarország védekezhetne a klímaváltozás káros hatásai ellen. Kuna Gábor, a kezdeményezés egyik szervezője az [origo]-nak elmondta: az Állampolgári Tanács nevű fórumnak 20 ember lenne tagja, köztük azonban nem lehetnek politikusok, illetve a téma szakértői, kizárólag hétköznapi emberek.
A tagokat úgy válogatják össze, hogy reprezentálják az ország lakosságának összetételét, például életkor, iskolai végzettség vagy vidék-főváros megosztottság szerint. Az így kiválogatott 20 ember két napig vitatkozna, egy napot zárt ajtók mögött, egyet pedig a nyilvánosság előtt. A fórumot a június 15-16-i Globfeszt nevű környezetvédelmi fesztivál keretében tartják.
Tanácstagnak bárki jelentkezhet a három szervező civil szervezet honlapján, így a Védegyletnél, az Energia Klubnál és a Cromo Alapítványnál. Kuna Gábor, aki a módszert itthon meghonosító Cromo Alapítvány munkatára, az [origo]-nak elmondta: a tanács tagjainak kötelező lenne egy olyan kompromisszumos javaslatot kialakítaniuk, amellyel szerintük orvosolhatók a klímaváltozás káros hatásai. Az aktivista szerint bármilyen eredményre is jutnak, azt a három civil szervezet szakmailag és anyagilag is támogatni fogja.
Kuna szerint az akció lényege, hogy az ilyen módon meghozott döntés jóval hitelesebb, mintha a pártok hoznák meg, amelyek csak saját táboruk számára hitelesek. Az aktivista szerint ez ösztönözheti az állampolgárokat arra, hogy ők is fellépjenek a klímaváltozás ellen, valamint üzenet is lehet a képviselők és kormány számára is. Kérdés azonban, hogy a két nap alatt kialakuló álláspont mennyire egyezik majd Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter terveivel, aki korábban többször is hangsúlyozta, hogy politikájának egyik központi elemévé az éghajlatváltozást akarja tenni.
Az Állampolgári Tanács (angolul citizens jury meeting) módszerét az Egyesült Államokban az esküdtszék mintájára dolgozták ki. Amíg ott főként helyi problémák kezelésére alkalmazták, Nagy-Britanniában és Dániában már globálisabb problémákra is próbálták használni. Magyarországon ez lenne az első alkalom, hogy országos szinten tesznek kisérletet vele, de korábban négy településen már voltak állampolgári tanácsok. Pócsmegyeren egy illegális szemétlerakó felszámolásáról, Tápiószelén temetők rendbetételéről, Pilisszentlászlón közösségi terek kialakításáról, Diósdon egy bevásárló-központról döntöttek ezzel a módszerrel.
Szabó András