Bokros Lajos volt pénzügyminiszter tavaly január elején lett az MSZP Ésszerűség és Felelősség Platformjának tiszteletbeli elnöke, és pár héttel ezelőtt döntött úgy, hogy távozik - mondta az [origo]-nak a csoport elnöke, Kertész Krisztián. A platform által kiadott közlemény szerint "az elmúlt hónapokban több szempontból is vita volt Bokros és az ÉFP álláspontjai között", különösen abban, hogy az egy- vagy több-biztosítós egészségügyi rendszer lenne-e megfelelőbb.
Bokrosról közismert, hogy az egymással versengő magánbiztosítók híve, szerinte így lehetne hatékonyabban finanszírozni a betegellátást. Kertész Krisztián szerint azonban az ÉFP ellenzi a több-biztosítós rendszert. (Erről a koalíción belül is vita van, a kormány épp vasárnap tárgyalt a kérdésről.)
A modell többi kritikusától abban különbözik az ÉFP, hogy nem attól tartanak, a szegényeknek nem jutnak megfelelő ellátás ebben a rendszerben, hanem attól, hogy nem lesz igazi verseny a biztosítók között. A betegeknek nincs összehasonlítási alapjuk arra, melyik biztosítót érdemes választani - mondta Kertész, hozzátéve, fennáll a veszély, hogy a magánbiztosítók beengedésével épp hogy drágulni fog a finanszírozás.
Bokros Lajost nem sikerült utolérnünk. A Közép-Európa Egyetemen, ahol oktat, munkatársa azt mondta, külföldön van, így nem elérhető.
Kertész kérdésünkre elmondta, a platform 2005 május végén alakult meg, de már korábban is írtak tanulmányokat az egészségügy és a közigazgatás átalakításáról, pedig akkor az MSZP-n belül még kevesen csináltak ilyet. Nincs sem hivatalos, sem informális kapcsolatuk a miniszterelnökkel, bár ideológiai alapon közel állnak hozzá - mondta az [origo] kérdésére Kertész, de hozzátette, bírálják Gyurcsányt, amiért szerintük felülről vezérelve hajtja végre a reformokat, nem pedig szélesebb társadalmi bázisra alapozva.