Kilencven nappal, azaz augusztus 15-ig meghosszabbította a Budai Központi Kerületi Bíróság Földesi-Szabó László, az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kuratóriumi elnökének és hat társának előzetes letartóztatását. A bírósági szóvivő szerint továbbra is fennáll a tanúk befolyásolásának, valamint a bizonyítékok eltüntetésének a veszélye.
A Földesi-Szabó Lászlót védő Radács Gyula ügyvéd az [origo]-tól értesült a döntésről, de mint mondta, nem lepte meg. Pár órával a bírósági határozat előtt egyébként Radács azt állította, nem is tud róla, hogy hétfőn döntés várható védencével kapcsolatban.
A 2000-ig az ORFK-nál nyomozóként dolgozó Földesi-Szabót és társait különösen nagy értékű csempészettel gyanúsítják. A vám- és pénzügyőrség (VPOP) gyanúja szerint 1,2 milliárd forintnyi adót és vámot nem fizetett be az az elkövetői kör, amely az alapítványon keresztül 59 alkalommal 8500 tonna élelmiszert hozott be a Távol-Keletről 1,4 milliárd forint értékben.
Az alapítvány bőkezű támogatásokat adott különböző szervezeteknek és önkormányzatoknak, országosan ismertté pedig annak révén vált, hogy segítettek az illegálisan Törökországba vitt kisfiú, Mehmet Károly hazahozatalában.
NBH: Abszurd, alaptalan, értelmetlen
A hétvégén több lap is "nemzetbiztonsági szolgálatokhoz közeli" forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Földesi-Szabó Lászlót magas rangú VPOP-s ex-barátnője buktatta le, miután megszakadt szerelmi viszonyuk. Radács azt állította kérdésünkre, hogy nem hallotta ezt a sztorit, majd hozzátette: nem is érdeklik őt az ilyen történetek.
"Az NBH vezetésének meggyőződése", hogy a szolgálatnak, illetve vele kapcsolatban álló személynek semmi köze ehhez a híreszteléshez - közölték megkeresésünkre az NBH-nál. "Más forrásokra" hivatkozva egyébként a Magyar Nemzet egyenesen azt állította hétfői számában, hogy az ex-barátnős történet "egy tipikus nemzetbiztonsági félrevezető akció", amelynek célja, hogy lejárassa a vámhatóságot. Az NBH ezt "abszurdnak, alaptalannak és értelmetlennek" nevezte. "Valótlanság az az állítás, amely szerint az NBH akadályozza az eljárást az ügyben" - közölte a hivatal.
Egész nap kerestük Bencze József rendészeti főigazgatót, akinek titkárságán visszahívást ígértek, ez mégsem történt meg. Megkérdeztük Sípos Jenő VPOP-szóvivőt is, aki viszont csak annyit mondott: "Az alapítványról semmit, semmit, semmit."
Lencsés Csaba