Több vegyület is meghaladja az Ausztriában előírt érték többszörösét abban az ipari szennyvízben, amelyet a Rába osztrák szakaszán engednek a folyóba - derül ki azokból a vizsgálatokból, amelyeket a Greenpeace végeztetett el. A nemzetközi környezetvédő civil szervezet közleménye szerint egyértelmű, hogy a stájerországi Feldbachban található Boxmark bőrgyár a Rába habzásának egyik fő okozója.
A Greenpeace vizsgálatai szerint a Rábába bocsátott szennyvízben a foszfor mennyisége a 10-szerese volt a megengedettnek, a vas és a szerves halogénvegyületek pedig 40-50 százalékban lépték túl a határértékeket. A környezetvédők szerint a naftalin-szulfonátok, amelyeket a habzás legfőbb okozójának tartanak, ötször haladják meg az osztrák határértéket.
Arra a kérdésre, hogy korábban az osztrákok azt mondták, hogy erre nézve nincs határérték, Nemes Noémi, a Greenpeace kampányfelelőse az [origo]-nak azt mondta: a habzást kiváltó vegyületre valóban nincs külön előírás, de az úgynevezett felületaktív anyagokra, amelybe a naftalin-szulfonátok is tartoznak, már van határérték. Nemes szerint így ebben az oszták jogszabály hasonílt a magyarhoz.
A Greenpeace keddi sajtótájékoztatóján azonnali intézkedéseket követelt, többek között azt, hogy a bőrgyár tíz napon belül értesítse a közvéleményt, milyen konkrét intézkedést akar tenni annak érdekében, hogy a szennyezést 2007 őszére felszámolják.
A Rába habzása miatt korábban megszólalt Sólyom László köztársasági elnök is, aki azt mondta: tűrhetetlen az az osztrák magatartás, ahogyan hat éve halogatják a megoldást a Rába rendbetételére. Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter pedig osztrák kollégájával egy 12 fős, osztrák és magyar tagokból álló akciócsoportot hozott létre, amely a Rába habzását vizsgálja. A csoportnak konkrét javaslatokat kell kidolgoznia szeptemberig
A Rába vize a szentgotthárdi duzzasztó alatt már 2002 óta rendszeresen habzik. A habzás a folyó osztrák szakaszán is észlelhető, így biztos, hogy a szennyezés onnan származik. A szakértői vélemények szerint a habot a folyó mentén lévő három bőrgyár okozza, amelyek a bőrcserzésnél használt naftalin-szulfonátot engednek a vízbe. Ez az anyag nem bomlik le a gyárak hagyományos, biológiai szennyvíztisztítóiban, a tisztításhoz speciális, drága berendezéseket kellene felszerelni.