"Szó sincs arról, hogy az ápolók vagy bárki megverte volna a beteget" - állítja Küttel Péter, az újpesti Károlyi Sándor Kórház főigazgatója. Az intézményvezető elmondása szerint a történtek a következőképp alakultak. A 84 éves férfit május 22-én szállították be hozzájuk. Több súlyos betegsége volt, véralvadásgátlót is szedett. Másnap éjszaka zavarttá vált, megütötte az egyik nővért, aki segítséget kért kolléganőjétől, végül nyugtatót adtak a férfinak, miközben a kezét lekötözték. Eközben elvették tőle azt a nem túl veszélyes, leginkább vajkenésre használatos kést, amellyel a férfi hadonászott.
Később a kábulatból ébredő beteg kiszabadította magát, majd a szomszédja immár éles késével felliftezett a második emeletre. Itt az ápolók egy beteghordó segítségét kérték, aki pokrócot dobott a férfira, majd miközben legyűrte, együtt a földre estek. Küttel Péter szerint ekkor keletkeztek a beteg arcsérülései, de az idős férfi - állítja a főigazgató - "ön- és közveszélyes volt".
"Egyáltalán nem ritka, hogy idős betegek zavarodottá válnak. Általában sikerül őket kezelni, itt most sajnos nem sikerült, elkerülhetetlenné vált a szükségintézkedés" - emlékszik a kórház vezetője. A férfi sérüléseit az ügyeletes orvos ellátta, majd az állapota miatt átszállították őt a Nyírő Gyula Kórház pszichiátriájára.
Itt a családtagok - miután meglátták a zúzódásokat - fényképeket készítettek a férfiról. Az idős beteg néhány nap múlva, június 1-jén meghalt. Ezt követően az ápolók felelősségét gyanító hozzátartozók az Egészségbiztosítási Felügyelethez (EF) fordultak, hogy vizsgálja ki a haláleset körülményeit. Arról, hogy a Nyírőben milyen állapotban volt csaknem egy hétig a beteg és hogy mi okozhatta a halálát, az intézmény főigazgatója nem kívánt nyilatkozni. "Csak az orvos szakértői vélemény és a család hozzájárulása után" - közölte Vadnai Mariann főigazgató.
Az EF először írásos nyilatkozatot kér be a szereplőktől. Mint azt Kiss Gábor szóvivő elmondta, ők nem személyi, hanem intézményi felelősséget vizsgálnak, de azt is csak majd a rendőrségi nyomozást követően. A felügyelet így csak néhány hét múlva kezdheti meg az érdemi vizsgálatot, ami Kiss szerint elhúzódhat egy hónapig is.
"A BRFK részéről a rendkívüli haláleseteket vizsgáló osztály kezdte meg a nyomozást" - közölte Szentendrei Angéla, a sajtóosztály helyettes vezetője. Ennél bővebben azonban nem nyilatkozhatott az ügyről, amelyben személyek meghallgatására még nem került sor. Küttel Péter elmondta, hogy egyelőre csak a rendőrségtől keresték meg őt, az ügyben szereplők nevét és elérhetőségeit kérték tőle. Hivatalos zárójelentése még a főigazgatónak sincs arról, hogy milyen ok miatt halhatott meg a beteg.