"Én kibírom" - mondta egy öltönyös, nyakkendős férfi, aki kedd reggel hivatalába sietett a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumba. Mások is voltak, akik azt mondták, hogy annyira megszokták a nyakkendőt, hogy sem a napok óta tartó hőség, se a miniszterelnök tegnapi javaslata, hogy a meleg miatt tekintsenek el a hivatalokban a nyakkendő, nőknél pedig a harisnya viselésétől, nem tántorítja el őket az elegáns öltözéktől.
A GKM-be érkező női munkatársak közül viszont senki nem viselt harisnyanadrágot, legtöbben ujjatlanban és hosszú szoknyában mentek dolgozni. "Nem lehet nagyon rövid a szoknya, vagy a rövidnadrág, de azon kívül bármit lehet" - mondta a nőkre vonatkozó szabályokról a minisztérium egyik munkatársa.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a rendkívüli meleg miatt kérte a vállalatokat és hatóságokat, hogy fokozottan ügyeljenek a munkaügyi szabályok betartására, valamint azt is, hogy a közigazgatásban dolgozók lazábban öltözködhessenek. Ez azt követően történt, hogy a héten várható időjárás miatt az országos tisztifőorvos másodfokú hőségriadót rendelt el. Ehhez hasonló hőségriadó az elmúlt évben négy alkalommal volt, a legsúlyosabb, harmadfokú riadót még sosem rendeltek el Magyarországon.
A tartós hőségben speciális szabályok vonatkoznak a munkavégzésre, szabadtéri munka esetén például, a nagy melegben óránként legalább 10 perces pihenőidőt kell beiktatni és legalább félóránként biztosítani kell a vízfogyasztást. A következő napokban ezt fokozottan ellenőrzik az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség munkatársai.
"Meg kell szokni, irodában nem bírnám egy percig se" - mondta az egyik munkás az M0-ás északi Duna-híd építésénél, ahol hétfőn tartottak munkaügyi ellenőrzést. Ennél az építkezésnél konténereket és gerendákból épített fedett pihenőhelyet biztosítanak a munkásoknak, akik óránként 15 percet pihenhetnek. A munkálatokat felügyelő Varga Dániel szerint legnagyobb veszélynek az új emberek vannak kitéve, akik nincsenek hozzászokva ehhez a munkához. Az útépítők közül pedig azok járnak a legrosszabbul, akik nyílt útpályát építenek, nekik van a legkevésbé lehetőségük árnyékba húzódni - mondta Sima Ferenc munkavédelmi felügyelő, aki a Duna-híd építésének ellenőrzésekor mindent rendben talált.
A rekkenő hőség miatt az ÁNTSZ bőséges folyadékfogyasztást, napi többszöri, langyos vizes zuhanyzást, napvédő krém használatát, könnyű, világos ruha és kalap viselését ajánlja. A szívbetegségben és magas vérnyomásban szenvedőknek azt tanácsolják, hogy panaszaik fokozódása esetén sürgősen keressék fel háziorvosukat. Nagy melegben gyereket, állatot bezárt gépkocsiban hagyni nem szabad, és a szabadban a sportolást is ajánlatos a reggeli vagy a kora esti órákra halasztani. Kerülni kell a tűző napon való tartózkodást 11 és 15 óra között, és védeni kell a bőrt a káros sugárzás ellen.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője arra számít, hogy a hét közepére várhatóan 20-30 százalékkal megnő a mentők esetszáma a kánikula miatt, de ezt el fogják tudni látni a jelenlegi létszámmal. A szóvivő felhívta az autósok figyelmét, hogy a kánikulában a reakcióidő is csökken. Hozzátette: a nagy meleg emellett felerősíti az alkohol hatását.
Keddtől Budapest 12 pontján zacskós vizet és ásványvizet osztanak az autósoknak és a gyalogosoknak. A közterület-fenntartók locsolóautóval frissítik az utakat és a levegőt, a BKV a villamossíneket hűti locsolóautókkal. A Főkert megnyitja a közkutakat, az utcai szökőkutakban azonban, közegészségügyi tiltás miatt továbbra sem lehet megmártózni. Az önkormányzati fürdők kapujában vizet osztanak, a fürdők pedig este kilenc óráig lesznek nyitva.
Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes kedden arra kérte a BKV vezérigazgatóját, Antal Attilát, hogy minden dolgozó számára álljon rendelkezésre megfelelő mennyiségű ásványvíz és hogy vizsgálják meg, van-e lehetőség arra, hogy a BKV járművezetői könnyített munkaruhában dolgozzanak ezekben a napokban. A főpolgármester-helyettes azt is kérte, hogy a BKV tekintse át, milyen intézkedésekkel tud hozzájárulni az utasok egészségi állapotának megóvásához, hogyan tudja utazás közben enyhíteni a hőség okozta nehézségeket.