Szerbiában elfogták azt a körözött férfit, aki a gyanú szerint 1998-ban Budapesten meggyilkolta a Vico vállalatcsoport vezetőjét, Fenyő Jánost - adta hírül az Inforádió. A hírrádió információi szerint hamarosan magyar nyomozók utaznak Szerbiába, ahonnan DNS-mintákat hoznak, amelyeket összevetnek a rendőrség birtokában lévő mintákkal.
A rendőrség nem erősítette meg a hírt. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egy közleményt tett közzé a megjelentekkel kapcsolatban, amely szerint csütörtökön határtalálkozó lesz a szerb és a magyar rendőrség munkatársai között, de ennek napirendje nem nyilvános. Annyit hozzátettek még, hogy a határtalálkozó rendszeres információcserére ad lehetőséget a két ország rendőrségének. Szabóné Csontos Stefánia, az NNI helyettes szóvivője az [origo]-nak azt mondta, a találkozó befejezéséig semmilyen információt nem tudnak adni az ügyben.
Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatóhelyettese a Magyar Televízió szerdai Az Este című műsorában elmondta: ő megy csütörtökön a szerb határra, hogy a szomszédos országban dolgozó kollégákkal a rendszeres határtalálkozók keretében egyebek között a Fenyő-gyilkosság gyanúsítottjáról is egyeztessenek.
Az NNI igazgatóhelyettese elmondta: magyar szervek három személyes kapcsolatban kértek jogsegélykérelmet a szerb hatóságoktól, de nem tudja, hogy holnap hány embert kapnak meg a határon, mint ahogy arról sincs tudomása: hány személyt fogtak el a szerb hatóságok azok közül, akik kiadatását a magyar szervek kérték.
A szerb belügyminisztérium sajtófőnöke, Dragana Kajganic az MTI tudósítójának nem kívánta megerősíteni a letartóztatás hírét. A minisztérium sajtóosztályának szerda estig arról sem volt információja, hogy csütörtökön Belgrádba érkeznek a Nemzeti Nyomozóiroda munkatársai. A belgrádi magyar főkonzulátus illetékese szerint az elmúlt időszakban történtek lépések a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatban, de hogy van-e konkrét eredmény, azt nem tudta megmondani.
A gyilkosság helyszíne
Fenyő Jánost 1998. február 11-én, a Margit utcában lőtte le egy ismeretlen, amikor a médiatulajdonos autójával megállt a közlekedési lámpánál. A tettes a fegyvert egy gépkocsi alá dobta, majd gyalog hagyta el a helyszínt. Sapkáját és kabátját az elkövetés helyszínétől 50-60 méterre, a Margit körúton egy kapualjban hagyta. A nyomozók a ruházatban talált hajszálakból nyertek azonosításra alkalmas DNS-mintát.
Néhány hónappal Fenyő halála után a rendőrség egy koszovói albán férfit gyanúsított meg Fenyő kivégzésével. Acifi Nijazi azonban önként jött Magyarországra, és tisztázta magát. Az Országos Rendőr-főkapitányság a gyilkosság után majdnem napra pontosan négy évvel később, 2002. február 5-én szüntette meg a nyomozást, miután többször meghosszabbították az eljárás határidejét. A döntést akkor azzal indokolták, hogy az ügyben nem kerültek napvilágra olyan adatok, amelyek a gyilkosság felbujtójához vagy végrehajtójához vezettek volna.
Acifi Nijazi tisztázta magát
2004 októberében azonban ismét elrendelték a nyomozást Fenyő János meggyilkolásának ügyében, mert a rendőrség olyan új adatok birtokába jutott, amelyek elvezethetnek a megoldáshoz. Az NNI két éve azonosította a bérgyilkosság lehetséges elkövetőjét, egy 32 éves albán férfit, Sefedini G.-t. Mivel Magyarországon nem bukkantak a nyomára, tavaly januárban nemzetközi elfogatóparancsot bocsátottak ki ellene, ám ez nem vezetett eredményre.
A Fővárosi Főügyészség január 29-én küldött jogsegélykérelmet a szerb igazságügyi minisztériumnak a Fenyő-gyilkosság ügyében. Fenyő János médiavállalkozó kilenc évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében az NNI előterjesztése alapján a vádhatóság arra kérte a szerb hatóságokat, hogy segítsenek a feltételezett elkövető elfogásában, illetve abban, hogy tőle DNS-azonosításra alkalmas mintát szerezzenek be.
A nyomozást segíthette az a húszórányi filmfelvétel is, amelyet Brády Zoltán forgatott Perczel Tamás pszichológussal folytatott beszélgetéseiről, és amelyet a rendőrség lefoglalt. Perczel, aki Fenyő bizalmas tanácsadója volt, halálos betegségben szenvedett, ezért döntött úgy, hogy mindent elmond a médiavállalkozó üzleti és személyes kapcsolatairól, amit tud.
Perczel elmondása szerint Fenyő üzleti viták áldozatává válhatott, mert "képtelen volt abbahagyni" magánháborúit. A haldokló pszichológus Fenyő ellenfelei közül név szerint említette Gyárfás Tamást, a Nap-TV producerét és Princz Gábort, a Posta Bank volt elnökét és Székely Herbertet, a Vico vagyon egyik örökösét, de egyikükről sem állította, hogy köze lehet a gyilkossághoz. Perczel többek közt úgy fogalmazott, hogy Fenyő és Gyárfás "halálos, vérre menő küzdelmet" folytattak egymással.