Kihallgatták a megvert újságírónőt

Vágólapra másolva!
Jobban van Kármán Irén újságíró, akit pénteken vertek meg brutálisan. A rendőrök vasárnap hallgatták ki az újságírót, ezután közölték: az ügyet a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vette át. A Fidesz minden részletre kiterjedő vizsgálatot követel, az MDF pedig azt kérte, hogy a kormány oldja fel az olajügyek titkosítását.
Vágólapra másolva!

Jobban van és emlékszik a vele történtekre az az újságíró, akit pénteken brutálisan megvertek. A támadás áldozata, Kármán Irén vasárnap a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorának nyilatkozott erről telefonon. Az olajszőkítési ügyekben is nyomozó újságírónőt péntek éjjel megverték és összekötözték. Testére egy horgász talált rá a Lágymányosi és a Petőfi híd között, a Duna parton. A mentők életveszélyes sérülésekkel vitték kórházba.

Kármán Irén elmondta: emlékszik arra, hogy hol és hogyan támadták meg. Egy pesterzsébeti vidotékából tartott hazafelé, amikor leütötték, majd egy autóba tuszkolták. Úgy emlékszik, hogy megtalálásáig körülbelül egy órát lehetett megkötözve a rakparton.

Nyulasi Tibor, a Szent János Kórház orvos igazgatója szerint az újságírónő túl van a közvetlen életveszélyen. A Szent János Kórház intenzív osztályán fekvő oknyomozó újságírón szombaton életmentő műtétet hajtottak végre, hogy elállítsák belső vérzését. Az orvos igazgató elmondta: sikerült stabilizálni a beteg állapotát, de valószínűleg még hetekig kórházi ápolásra szorul.

Az újságírót három órán keresztül hallgatták ki a rendőrök vasárnap délután- közölte az [origo]-val a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóosztálya. Az újságíró állapota korábban ezt nem tette lehetővé. A kihallgatás után az ügyet a BRFK átadta az NNI-nek. "Tekintettel arra, hogy a sértett oknyomozó riportjainak témáiban korábban az Országos Rendőr-főkapitányság Nemzeti Nyomozó Iroda elődje folytatott nyomozást, ezért a további nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda haladéktalanul vegye át és minden törvényes eszközzel törekedjen az ügy mielőbbi megnyugtató megoldására" - idézi az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivői irodájának vasárnapi közleménye Bencze József országos rendőrfőkapitány döntését.

A rendőrök nemcsak a pénteki támadásról gyűjtenek inkformációkat, hanem a korábbi fenyegetésekről és bűncselekményről is. A BRFK ezt azzal kapcsoltban közölte, hogy a sajtóban megjelent információk szerint az újságírót korábban életveszélyesen megfenyegették, tavaly novemberben pedig feltörték az autóját.

A Magyar Rádió, a Magyar Televízió, több szakmai, illetve a sajtószabadsággal foglalkozó szervezet fejezte ki szolidaritását az újságírónő mellett. Ferenczi Krisztina újságíró vasárnap délutánra szolidaritási tüntetést szervezett a János Kórház elé.

A Fidesz azonnali, minden részletre kiterjedő, így a hatalom esetleges szerepére is kiterjedő vizsgálatot követel Kármán Irén újságíró megverésével kapcsolatban - mondta vasárnap Szijjártó Péter, a párt szóvivője. Az MDF vasárnapi közleményében azt követelte, hogy a kormány oldja fel az úgynevezett olajügyek titkosítását. A közlemény emlékezetett: Lamperth Mónika még belügyminiszterként ígéretet tett arra, hogy feloldják a titkosítást, ez azonban a mai napig nem történt meg.

Kármán Irén a Szemben a maffiával - "Papa" nyomoz című könyv szerzője, amely az olajszőkítéshez köthető bűncselekményeket tárja fel. Az újságíró filmet is készített az olajügyről, amely a kilencvenes években nagy médiavisszhangot váltott ki. Az Olajozott viszonyok című, mintegy 50 perces dokumentumfilm a rendőrségi ügyek, és a gazdasági visszaélések mentén mutatja be az olajhamisítást. A film a rendőrség kapcsán kitér a korrupcióra, valamint a gyanús Békés megyei rendőr-öngyilkosságokra.

Kármán Irén autóját tavaly novemberben feltörték és kiloptak belőle egy rózsaszín sporttáskát, amely Sándor István, a "Papa" peres anyagait tartalmazta, valamint egy leforgatott dokumentumfilmet is rögzítő kazettát. A rendőrség akkor úgy minősítette az esetet, hogy egyszerű autófeltörés történt, a táska ellopása nincs összefüggésben annak tartalmával.

Sándor István az esettel kapcsolatban azt mondta: Kármán Irén az utóbbi időben több olyan nyilatkozatot tett a televízióban és internetes naplójában, amelyeket egyesek "nem néztek jó szemmel". Hozzátette: ezen nyilatkozatokban Kármán Irén az 1990-es évek közepén történteket, az olajszőkítést és az ahhoz kapcsolódó bűnözői köröket emlegette. Az MTI-nek azt mondta, van elképzelése arról, kinek állhatott érdekében az újságírónő megverése.

Megjegyezte: a támadás tekinthető figyelmeztetésnek, szavai szerint Kármán Irén több telefonos és "áttételes" fenyegetést kapott, hogy hagyja abba az olajügyek kutatását. "Ezeket a fenyegetéseket Irén nem vette komolyan, szerintem nem volt veszélyérzete. Én többször figyelmeztettem, sőt amikor megkeresett a könyv és a film elkészítésének ötletével, megkérdeztem tőle, hogy jól meggondolta-e, hogy mit akar csinálni" - tette hozzá Sándor István.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!