A szabad demokrata javaslat úgy változtatna a törvény szövegén, hogy a "nagykorú férfi és nő" helyébe a "két nagykorú személy" megfogalmazás lépne - ismertette Gusztos pártja indítványát. A törvénymódosítást 2008. január 1-től léptetnék életbe, biztosítva ezzel az egynemű párok számára a házastársakat megillető összes jogot. A indítvány benyújtása előtt még a szocialistákkal is egyeztetnek. A frakcióvezető-helyettes szerint ezzel megoldható az a paradoxon, hogy elfogadták az antidiszkriminációs törvényt, de továbbra is létezik diszkrimináció.
Szabóné Müller Tímea, az MSZP országgyűlési képviselője szerint az MSZP szeretné elérni, hogy a melegeket is ugyanazok az emberi jogok illessék meg, mint minden más embert, de meglepte őket az SZDSZ javaslata. Pártja az ügy rendezését az egy-két héten belül az Országgyűlés elé kerülő, átfogó polgáritörvénykönyv-módosítás keretében képzeli el, amely rendezné azokat a jogi problémákat, amelyek a meleg párokat érintik az egészségügy, az öröklés területén.
Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese, országgyűlési képviselő szerint Gusztos bejelentése gumicsont, amivel el szeretné terelni a figyelmet a kormány tevékenységéről, mivel a parlament 1996-ban lehetővé tette a meleg párok élettársi kapcsolatát. Ez a törvény rendezte a vagyonjogi kérdéseket is. Az ellenzéki politikus emlékeztetett rá, hogy tíz évvel ezelőtt az Alkotmánybíróság döntött a kérdésben, határozatában kimondta, hogy házasságot nő és férfi köthet.
Halász Zsuzsa, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szóvivője reagálásában azt mondta: a KDNP tiszteletben tartja az egyéni szabadságjogokat, ám nem támogatja az azonos neműek házasságát, így nem támogatja a családjogi törvény ilyen irányú módosítását sem.