A Köztársasági Őrezred még október közepén hozzájárulást kért ahhoz, hogy az október 22-én - amikor a kormányfő és más közjogi méltóságok is az épületben tartózkodtak - az Operában dolgozók "személyes, illetve személyes bűnügyi adatait" kezeljék. Valamint, hogy az információkról szükséges mértékben tájékoztassák a főnökeiket.
"A titkárnőtől a karmesterig" - közölte az [origo]-val Kardos György, a Köztársasági Őrezred parancsnok-helyettese, hogy ki mindenkinek kellett aláírni az Operház dolgozói közül a vizsgálathoz kapcsolódó nyilatkozatot. Az [origo] birtokában lévő hozzájáruláson például az szerepel, "munkaköre: előadóművész".
A nyilatkozat lényege Kardos szerint mindössze az, hogy kiderüljön a Köztársasági Őrezred számára: vannak-e büntetett előéletűek azok között, akik a közjogi méltóságokkal azonos zárt helyen tartózkodnak Gyurcsány Ferenc beszéde, valamint az előadás idején. Aki ugyanis élet elleni bűncselekményt követett el korábban, azt nem engedhetik a védett személyek közelébe.
A dandártábornok "szokványosnak", "rutinellenőrzésnek" nevezte az eljárást, s mint közölte: körülbelül háromszázan alá is írták az őrezred papírját. Aki viszont nem szignózott, "az kizárta magát az aznapi munkavégzésből" - fogalmazott Kardos.
Márpedig egyesek nem voltak hajlandóak aláírni a papaírt - közölte Bánó András, az Operaház sajtófőnöke. Arra a kérdésre, hogy mennyien írták alá s mennyien utasították ezt el, Bánó nem tudott választ adni. "Volt, aki aláírta, volt, aki nem" - közölte Bánó.
Kardos szerint a birtokukba került információkat csak a szükséges mértékben osztották meg az Operaház vezetésével, hiszen az esetlegesen általuk kizárt személyek pótlásáról nekik kell gondoskodni. "Egy karmestert csak úgy nem húzhatunk ki a résztvevők listájáról" - közölte a dandártábornok.