Emelkedett idén az áruházakból ellopott vagy félrekönyvelt árucikkek aránya, értékük elérte az összes forgalom 1,36 százalékát - derül ki egy friss nemzetközi felmérésből, amelyről a La Libre Belgique című belga napilap írt. A háztartásoknak a lopások megelőzésére tett erőfeszítések költségeivel együtt 143 dollárjukba került éves szinten a kiskereskedelmi bűnözés.
A nottinghami székhelyű Centre for Retail Research felmérése a világ 32 országára terjedt ki, köztük Közép-Európában a visegrádi országokra. A vizsgált áruházak az összes forgalom mintegy hatodát bonyolítják világszerte - azt azonban a központ nem árulta el, pontosan melyik láncokat vonta be a vizsgálatba. Az összes lopások értéke megközelítette a 100 milliárd dollárt.
Magyarország a világátlaggal hajszálpontosan megegyezik: itthon is 1,36 százalékos veszteséget jelzett a lopási index. Ez valamivel kisebb a tavalyi aránynál. Az ellopott vagy szabálytalanság miatt elveszített termékek összértéke hazánkban a felmérés szerint 458 millió dollár.
A kutatásból az is kiderül, hogy a veszteségek 42 százalékát a vásárlói tolvajlások teszik ki. Harmincöt százalékban az alkalmazottak a vétkesek (ez az arány különösen magas az Egyesült Államokban), míg 16 százalékot könyvelési vagy árazási hibák okoznak. Hat százalékban a szállítók a ludasak a lopásokban.
Az Egyesült Államokban 36 milliárd dollár, Nagy-Britanniában 7,6 milliárd, Belgiumban 1,1 milliárd dollár a lopás miatti veszteség. Lengyelországban 1,6 milliárd, Csehországban 490 millió, Szlovákiában 176 millió, a balti államokban összesen 281 millió dollár az ellopott érték.