Felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását kérte az ügyész Budaházy Györgyre, aki alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának előkészülete miatt állt bíróság elé szerdán. A vád szerint a férfi egy 2006. október 1-jén, a Kurucinfó radikális honlapon megjelent levelében arra buzdította híveit, hogy a főváros köré vont blokáddal buktatassák meg a kormányt, és a mai "pártokrácia" helyébe "igazi népképviselet" állítsanak.
A vádlott meg is jelölte azt a 24 helyszínt, ahol szerinte le kell zárni a Budapestre vezető utakat. "Az így kialakult helyzetet az egyébként is agyonhajszolt, túlterhelt rendőrség már képtelen lesz megoldani, de az ő átállásukat is el kell érni, ha szép szóval nem megy, akkor egy újabb ütközetben le kell őket győzni" - írta többek közt Budaházy, aki később is fegyveres harcra szólított fel.
A tárgyalóteremben a tárgyalás kezdete előtt már több tucat érdeklődő, köztük sok, a Kossuth téri tüntetésekről ismert személy verődött össze - jelentette tudósítónk. Az összegyűlt emberek alig fértek be a tárgyalóterembe, ahová egy nagyméretű, nemzetiszínű zászlót, és több árpádsávos lobogót is bevittek, Budaházy bevezetése közben pedig elénekelték a Himnuszt. A tárgyalás a vádirat ismertetésével kezdődött, a bíró többször rendre intette a hallgatóságot, ennek ellenére bekiabálással, tapssal fogadták, ahogy egymás után ismertették Budaházy korábbi nyilatkozatait, írásait.
Budaházy a bíróságon azt mondta: nem érti a vádat, és nem tartja magát bűnösnek, szerinte csak élt a szabad véleménynyilvánítás lehetőségével. Hozzátette, ő a társadalmi berendezkedéssel elégedetlen, de nem igaz, hogy puccsra készült volna. Vallomást azonban nem kívánt tenni, ezért a rendőrségi kihallgatásáról készült jegyzőkönyvet ismertették, amelyből kiderült, hogy büntetlen előéletű, munkanélküli, így jövedelme nincs, és három 18 év alatti gyermekről kell gondoskodnia.
A bíró több órán keresztül olvasta fel Budaházy írásait. Erre a vádlott úgy reagált: meg van hatódva, és ha ezt egy tévécsatorna leadta, nem is bánja, ha elítélik. Szerinte az írásaiban szereplő rendszerváltás, harc és erő szavakat nem csak ő használja, hanem például Orbán Viktor Fidesz-elnök is. Az ügyész szerint azonban Budaházy erőszakos cselekményekre buzdított, célja pedig az alkotmányosság megváltoztatása volt. Példaként az írásokban szereplő felfegyverkezés, fizikai nyomásgyakorlás és ütközet szavakat említette.
Gaudi-Nagy Tamás, Budaházi védője azt mondta, szomorú, hogy egy ilyen ügy a tárgyalóterembe került, és nem közéleti beszélgetésekben van róla szó. Szerinte az írásokról nem mondható, hogy az alkotmányosság megváltoztatása lenne a céljuk. Gaudi-Nagy utalt az '50-es évek konceopciós pereire, és arra emlékeztetett, a tényállásnak, amivel Budaházyt vádolják, nincs kialakult gyakorlata, így a bíróság nagy kihívás elé néz. (Ekrem Kemál György az egyetlen, akit a rendszerváltás óta alkotmányos rend elleni bűncselekmény miatt elítéletek: 2001-ben két év felfüggesztettet kapott.) A bíróság január 30-án, szerdán reggel fél kilenckor hirdet ítéletet.
Nem volt egyedül
Budaházy György 2002 július 4-én vált ismerté, amikor társaival együtt lezárta az Erzsébet hidat, hogy a parlamenti választások szavazatainak újraszámlálását követelje. A blokádot és az azt követő tüntetést a rendőrség feloszlatta, Budaházy ellen azóta is eljárás folyik, közérdekű üzem működésének megzavarása vádjával.
A férfi jelen volt 2006 szeptember 18-án, a Szabadság téri tévéostromnál is: társaival együtt lefeszegették, majd a Dunába dobták a szovjet emlékmű címerét. A rongálás miatt sokáig kereste a rendőrség, de csak 2007. március 15-én tudták elkapni. Elfogásának hírére több ezer ember gyűlt össze a Nemzeti Nyomozóiroda közelében, ahol a tüntetők összecsaptak a rendőrökkel. Két nappal később a férfit házi őrizetbe helyezte a bíróság, majd ezt lakhelyelhagyási tilalomra mérsékelte.
A lakhelyelhagyási tilalom ennek ellenére Budaházy 2007. október 22-én felszólalt a Szabadság téren. Felszólítására a tömeg az Operához vonult - ahol az állami ünnepségen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondott beszédet -, és összecsapott a kivezényelt rendőrökkel. A rendőrség gyorsan feloszlatta a tüntetést, Budaházyt pedig a lakhelyelhagyási tilalom megsértése miatt a bíróság félmilliós bírsággal sújtotta a bíróság.