A javaslatot megvitatták a kormány és az önkormányzatok közti egyeztető fórumon is, ahol az érdekvédők támogatták a felvetést - olvasható a cikkben. A lap úgy tudja, hogy az önkormányzati tárca álláspontja szerint a megváltozott viszonyok mellett már nem indokolt, hogy a közös hivatalt működtető települések feltétlenül határosak legyenek egymással, hiszen "a XXI. századi technikai fejlettség mellett a körjegyzőség a távolságokat is áthidalhatja".
Változtatást terveznek az időbeli megkötöttségen is, mivel a mai szabályozás alapján a körjegyzőséghez történő csatlakozás csupán a naptári év első napjával lehetséges, úgy, hogy az erről szóló döntést már legalább hat hónappal korábban meg kell a képviselő-testületeknek hozni. Ezt azért tartják szigorúnak, mivel új körjegyzőséget a települések bármikor alakíthatnak.
A végső döntés időpontja ugyanakkor bizonytalan, mert ez a javaslat egy önkormányzati reformcsomag része - tudta meg a Népszava.
A lap emlékeztet arra, hogy a körjegyzőség intézménye a rendszerváltással egyidős. Az önkormányzati törvény főszabályként kimondta, hogy az ezer főnél kevesebb lakosú, a megyén belül egymással határos községek igazgatási feladataik ellátására körjegyzőséget alakíthatnak és tarthatnak fenn. A megoldásra azért volt szükség, mivel az elaprózott településszerkezet következtében a helyhatóságok jelentős része önállóan nem képes polgármesteri hivatalt fenntartani.
Korábban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a gazdasági válságról szóló rendkívüli tévéinterjújában beszélt arról, hogy ösztönözni kéne a kistelepüléseket arra, hogy közösen lássanak el települési-igazgatási feladatokat. Gyurcsány ezt anyagilag is ösztönözné, hiszen így költségvetési kiadásokat lehetne megtakarítani.