Dragon Pált, az MDF Pest megyei szervezetének elnökét választotta az MDF országos választmánya Boross Péter volt miniszterelnök helyére. Boross február elsejével mondott le parlamenti mandátumáról, megüresedett helyére a Pest megyei választmány három személyt javasolt: első helyen Droppa Béla Pest megyei alelnököt, Dragon Pál Pest megyei elnököt és Vella Nándor csömöri alpolgármestert - közölte Makay Zsolt, a választmány elnöke.
Az MDF elnöksége a 63 éves ügyvédet, Dragon Pált jelölte, mivel a 2006-os parlamenti választásokon Szentendrén ő érte el a legjobb, 6,55 százalékos eredményt a párt színeiben - tette hozzá a választmányi elnök. Dragon végül 41-36 arányban szavaztak a résztvevők.
Boross Péter mandátuma a Pest megyei listáról származott, így a megyei választmány javasolhatott utódot. A megyei MDF jelöltjei között ugyanakkor első helyen nem a megválasztott Dragon Pál, hanem Droppa Béla szerepelt - az MDF országos elnöksége mégsem őt javasolta.
Az MDF a teljesítményre hivatkozik
Az [origo]-nak a Pest megyei választmány egyik névtelenséget kérő tagja ezt úgy értelmezte, hogy az országos elnökség szembe ment a megyei többség akaratával. Szerinte azért, mert megijedtek a Pest megyei választmány által támogatott Droppa fiatalságától, és inkább Dragon Pált támogatták, aki ráadásul a Tisztelet Társaságának tagja. A név nélkül nyilatkozó választmányi tag azt állította, hogy a szombati országos választmányi ülésen kizárólag Dragon Pálról szavaztak, a másik két jelöltről nem, annak ellenére, hogy ezt a Pest megyei választmány kérte. Bár a megyei politikusok elfogadják az eredményt, nagy feltűnést keltett a szoros szavazati arány.
Megkérdeztük erről Makay Zsoltot, aki szerint az országos elnökségnek nem volt kifogása Droppa Béla ellen, de azért inkább Dragon Pált javasolták Boross helyére, mert ő 2006-ban több szavazatot hozott az MDF-nek. Makay nem tud róla, hogy támogatottjuk a Tisztelet Társaságának tagja lenne, azt mondta, a teljesítményelv mellett ez nem volt szempont az országos elnökség előtt.
Az MDF és a Tisztelet Társasága 2006-ban kötött választási megállapodást, a szervezet ennek alapján delegálhatta a demokrata fórum listájára Vas Jánost, aki így parlamenti mandátumot szerzett. A társaság tavaly októberben kezdeményezte az MDF-el kötött 2006-os választási megállapodás felbontását, és felszólította Vas János országgyűlési képviselőt, hogy lépjen ki az MDF-frakcióból és függetlenként képviselje a szépkorúakat az Országgyűlésben. Vas ennek eleget is tett, kilépett az MDF képviselőcsoportjából, amelynek létszáma ezzel a házszabályban meghatározott tíz alá csökkent, így a frakciót egy időre a megszűnés fenyegette. Vas független képviselőként tagja maradt a parlamentnek, nem sokkal később pedig kilépett a Tisztelet Társaságából.
Boross nem bírta a verbális agressziót
Boross Péter januárban jelentette be, hogy lemond képviselői mandátumáról. Döntését azzal indokolta, hogy előrehaladott kora - betöltötte a 80. életévét - miatt már nem tudja elviselni a parlamenti ülésteremben uralkodó állapotokat, a jogalkotás alacsony színvonalát és a verbális agressziót. Tagadta ugyanakkor, hogy összetűzött volna Dávid Ibolya pártelnökkel, és azt mondta, továbbra is az MDF-ért kíván tevékenykedni.
Az MDF közleménye szerint az ülésen arról is döntöttek, hogy a párt egy időben kezdi meg a felkészülést az európa parlamenti választásokra és a legkésőbb jövő tavasszal bekövetkező országgyűlési választásokra.
"A testület meghatározta az országgyűlési választások képviselőjelöltjeinek kiválasztási szempontjait. A választmány az eddigi gyakorlattól eltérően kiemelten kezelte a teljesítményelv fontosságát. A testület úgy döntött, hogy az országgyűlési választásokra készülő országos lista helyek egyharmadát azok a megyei és választókerületi jelöltek kapják, akik a legsikeresebben szerepelnek az európa parlamenti választásokon" - olvasható a párt közleményében.