"Volt sok vitánk, helyenként veszekedéseink. Voltak jó beszédeim, rossz beszédeim, és voltak, amelyek hírhedtek lettek" - búcsúzott az MSZP küldötteitől Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a párt vasárnapi kongresszusán. A leköszönő pártelnök-kormányfő azt mondta, bár sok támadás érte az elmúlt években, nincs benne harag, mert mindenért kárpótolja, hogy szolgálhatta Magyarországot. Gyurcsány azt ígérte: "pár hét pihenés után, nyilván más felelősséggel és más feladattal fogom végezni a dolgom".
"Sokan biztattak arra az elmúlt hetekben, hogy itt az idő új politikai formációt alapítani. Ez dőreség lenne" - mondta Gyurcsány, aki szerint az MSZP-t kell olyanná tenni, hogy képes legyen többséget szerezni a baloldal programjának megvalósításához. Gyurcsány szerint a kormány nem nyerhet választást, arra csak egy párt lehet képes. Veszíteni viszont a kormány is tud, ezért arra kért mindenkit, hogy támogassa a Bajnai-kormányt: "Tessék támogatni ezt a programot! Ez nem személyes ügy" - mondta, de hozzátette azt is, hogy hosszú távon kell gondolkodni, és bár most ezek a lépések elkerülhetetlenek, "hibát követne el a baloldal, ha azt hinné, hogy ez a politikája".
Az esetleges előre hozott választásokról a távozó kormányfő szerint "az égadta egy világon semmi baj nem lenne Magyarországon, ha a bal és jobboldal úgy állna egymáshoz, mint például Németországban", de szerinte a magyar jobboldal felül akarja írni az alkotmányosságot, és fizikailag akarja megsemmisíteni a baloldalt. "A legnagyobb gondomat az okozta, hogy nem segítem-e túlságosan a magyar jobboldalnak azt a részét, amelyet a revánsvágy vezet" - mondta a lemondásának hátteréről. Gyurcsány szerint azért nem szabad engedni a választásokat követelőknek, mert "nem a demokratikus magyar konzervativizmus topog a küszöb előtt, hanem a radikális nacionalizmus".
A jobboldal veszélyességéről beszélt zárásként Lendvai Ildikó megválasztott pártelnök is, aki szerint "eddig könnyen mondták, hogy Gyurcsány a hibás, de most kiderült, hogy az igazi baj, hogy létezünk". Lendvai arra kérte a kongresszust, hogy nyílt szavazással hozzon határozatot, amelyben megbízza a frakciót az új kormány megalakításával. A kongresszus ezt elsöprő többséggel megtette, majd - hosszú idő után ismét - az Internacionálé eléneklésével fejezte be az ülését.