Van kibúvó azoknak a diákoknak, akiknek nem tetszik az év végi jegyük valamelyik tantárgyból. Ha nem ért egyet a tanár által felkínált év végi vagy félévi osztályzattal, akkor a szorgalmi időszak utolsó napját megelőző harmincadik napig bármelyik általános vagy középiskolás kérheti, hogy független bizottság előtt tett vizsgájának jegye kerüljön bele a bizonyítványába.
Az ezt lehetővé tevő jogszabály évek óta létezik. Azoknak kedvez, akik úgy érzik, hogy jobb a tudásuk, mint amilyenre a tanár értékeli. A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) szerint főleg azok élnek a lehetőséggel, akik úgy érzik, a tanáruk pikkel rájuk, illetve akik rossz magatartásuk miatt kapnak az adott szaktárgyból rossz jegyet.
A jogszabály védi a tanárok és a szülők érdekeit is, bár azzal, hogy felülbírálhatják a tanár döntését, első ránézésre a szülőknek és a diákoknak kedvez. Az iskolák érdekeit azzal védik - állítja Keszei Sándor, az MSZOE elnöke -, hogy ha egy szülő kételkedik gyereke osztályzatának megalapozottságában, de a tanár úgy gondolja, hogy teljesen korrekt módon járt el, javasolhatja a szülőnek, hogy forduljon a független vizsgabizottsághoz.
Az egyesület szerint lehet, hogy egy bizonyos tantárgyból adott rossz jegy valójában a diák fegyelmezését szolgálja. Olyan helyzet is előfordulhat, hogy az iskolaigazgató egyetért ugyan a szülővel, de nincsenek eszközei arra, hogy hatni tudjon a pedagógusra: "Esélyt ad arra, hogy kiderüljenek az igazságok mindkét részről. Ezt a vizsgát általában az igazságkeresők kérik" - mondta Keszei.
Általában jobb jegyeket kapnak
A beérkező igényeket egyetlen iskola sem utasíthatja el, az önkormányzati és nem állami fenntartásúak sem. Ha még kiskorú a tanuló, szülője aláírásával jelentheti be, hogy független bizottság előtt szeretne vizsgázni. A kérelmet az iskola öt napon belül köteles továbbítani az Oktatási Hivatalhoz. A hivatal jelöli ki a bizottságot, amelynek nem lehet tagja az adott iskola egyetlen tanárja sem. A kérdéseket a kérvényt beadó diák iskolája állítja össze a tanultak alapján és bocsátja a bizottság rendelkezésére. Az iskola által használt tankönyveket és tananyagot is megkapja a bizottság, nehogy olyat is kérdezzenek, amit a diák nem tanult. Ügyelnek arra is, hogy a vizsgán jelen legyen egy másik iskolában, azonos évfolyamon tanító szaktanár is. Keszei eddigi tapasztalatai szerint a bizottságok korrektül végzik munkájukat.
A diákok a vizsgát a szorgalmi idő utolsó hetében tehetik le: "Általában a diákok számára kedvező eredmény születik" - összegezte az elmúlt évek tapasztalatait Keszei. Mint mondta, elsősorban nem az egzakt módon mérhető reáltárgyak a problémásak, hanem a testnevelés és a humán tárgyak. Bár az általános iskolások is kérhetik, elsősorban a középiskolások élnek ezzel a lehetőséggel, hiszen egyetemi továbbtanulásuk múlhat egy-egy osztályzaton.
"Ma délig legalább húszan telefonáltak, pedig még csak egy napja kampányolunk. A szülők a sajtóból megtudták, hogy létezik egy ilyen jogintézmény, mert noha már több mint tíz éve életben van ez a jogszabály, a szülők és a pedagógusok többsége mégsem tud róla" - mondta az [origo]-nak Keszei.
A különvizsgára vonatkozó kérvényt május 20-áig kell benyújtani. Az érettségizők számára már befejeződött az év, így ők idén már lecsúsztak a lehetőségről. Ha valaki időközben meggondolná magát, az utolsó tanítási napig vissza lehet vonni a kérvényt.
Természetesen a megbuktatott diákoknak is van lehetőségük arra, hogy független bizottság előtt vizsgázzanak, de rájuk más szabályok vonatkoznak: amennyiben a tanuló a tanév végén elégtelen osztályzatot kapott, tehet javítóvizsgát az Oktatási Hivatal által szervezett független vizsgabizottság előtt a bizonyítvány átvétele után tizenöt napon belül.