A Főpolgármesteri Kabinet szerint veszélybe kerülhet a pesti Broadway, de akár az egész főváros kulturális arculata a VI. kerületi, szeptemberben hatályba lépő rendelet miatt, amelynek értelmében a szórakozóhelyek csak este 10-ig tarthatnak nyitva.
A kabinet hétfői ülésén elhangzottakról Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója beszélt az MTI-nek. E szerint a kerületi önkormányzatok a hasonló rendeletek alkotásakor kizárólag az adott területen élő helyi szavazópolgárok érdekeit veszik figyelembe, és nem foglalkoznak azzal, hogy a pesti Broadwayhez hasonló szórakozónegyedek egész Budapest kulturális arculata szempontjából meghatározók, és emellett komoly idegenforgalmi és iparűzési adóbevételt termelnek a városnak.
"A kabinet aggodalommal figyeli, hogy egy újabb kerületi rendelet születik a Budapest kulturális arculata és idegenforgalma szempontjából is meghatározó szórakozónegyedek működésének korlátozására" - áll a közleményben. Kékesi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselője, a VI. kerület tanácsnoka, a rendelet előterjesztője az [origo]-nak pénteken azt mondta, hogy kialakult ugyan egy kép a kerületről, hogy ez a vigalmi negyed, de "ez nem tartozik hozzá a város turisztikai értékeihez".
A civilek az Ab-hez fordultak
Akár százmilliós kárt is okozhat a kerületnek a kieső adók miatt, ha a a vendéglátó-ipari egységek a szabályozás miatt "lehúzzák a rolót" - mondta Kaderják Dániel, a magát szabadelvűként hirdető Újkorcsoport nevű civil szervezet elnöke hétfőn Budapesten az Alkotmánybíróság (Ab) épülete előtt. A szervezet a VI. kerület rendelete miatt fordult az Alkotmánybírósághoz. Kaderják azt mondta: a terézvárosi önkormányzat visszaél a rendeletalkotás jogával, és rendeletével akár nemzetgazdasági kárt is okozhat. A szervezet azt várja az Ab-től, hogy megállapítsa: a nyugalomhoz való jog mellett létezik-e a kulturált szórakozáshoz való jog.
Június 25-én fogadták el azt a szeptember 1-jén hatályba lépő rendeletmódosítást, amely szerint azoknak a VI. kerületi üzleteknek, amelyek lakóházban vannak - a belvárosban ez szinte minden üzletre igaz -, és este tíz után is nyitva szeretnének tartani, be kell szerezniük a lakók kétharmadának írásos hozzájárulását. Az így kiadott engedélyeket visszavonják, ha azt a lakók fele írásban kéri.
Az engedély birtokában sem lesz korlátlan a nyitva tartás: bár a boltok egész éjjel nyitva tarthatnak (de továbbra sem árulhatnak alkoholt tíztől reggel hatig), a teraszoknak éjfélkor, az egyéb vendéglátó helyeknek pedig legkésőbb hajnali egykor be kell zárniuk. Kékesi Tibor az MTI-nek pénteken azt mondta, hogy a szabályozás egyedül a szállodákra és a benzinkutakra nem érvényes. A rendelet összesen mintegy 2500-3000 üzletet érinthet a kerületben, köztük több népszerű szórakozóhelyet is.